Hasło
clickbait
Definicja
1. Clickbait to taka zapowiedź publikacji internetowej (np. artykułu lub filmu), która ma zaciekawić odbiorcę oraz skłonić go do kliknięcia w link, by zapoznał się z pełną wersją udostępnionego materiału. Treść clickbaitu jest zazwyczaj bardziej atrakcyjna niż treść samej publikacji – okazuje się więc sprzeczna z oczekiwaniami odbiorcy, przez co czuje się on zawiedziony i oszukany. Słowo zazwyczaj wartościujące negatywnie, używane głównie przez osoby interesujące się komunikacją w sieci.
Przykłady użycia

Poznaj sekret nagłówków z brukowców – przeczytaj o clickbaitach (Źródło)


Clickbaity można spotkać niemalże w każdej „części” Internetu. Szokujące tytuły i krzykliwe grafiki pojawiają się w e-mail marketingu, na Facebooku, na portalach plotkarskich, a także (co nikogo już dzisiaj nie dziwi), na portalach informacyjnych czy na wyskakujących na wielu stronach reklamach. (Źródło)


Klikbajt za klikbajtem, schodzicie na psy przez serwowanie takiego śmiecia (Źródło)

Co za gówniany clickbajt. Nie klikać. (Źródło)
Definicja
2. Clickbait to artykuł lub film w internecie, który zawiera sensacyjne treści, które mają przyciągnąć uwagę odbiorców i zdobyć jak największą liczbę wyświetleń. Słowo zazwyczaj wartościujące negatywnie, używane głównie przez osoby interesujące się komunikacją w sieci.
Przykłady użycia
Nienawidzę takich youtuberow co na clickbaitach jadą, po prostu najgorszy i najbardziej żałosny typ po pato stremerach. (Źródło)

I po co ten głupi clickbait? Właśnie takie filmy jak ten mają magiczną moc, bo są w stanie przemieniać normalnego człowieka w hejtera. (Źródło)

Ten artykuł to clickbait i nieprawda. (Źródło)
Definicja
3. Clickbait to strategia przyciągania uwagi odbiorców w internecie za pomocą nagłówków, obrazków lub zdjęć wyolbrzymiających faktyczną treść publikacji, do których się odnoszą. Głównym celem clikbaitu jest zwiększenie liczby wyświetleń jakiejś treści, najczęściej po to, by generować zyski z reklam. Słowo zazwyczaj wartościujące negatywnie, używane głównie przez osoby interesujące się komunikacją w sieci.
Przykłady użycia
Właśnie padliscie ofiarą clickbaitu i fake newsu. Ten nagłówek został specjalnie zaprojektowany tak, żeby zwrócić waszą uwagę. (Źródło)

Jak się domyślasz, nie każdy i nie wszędzie może użyć strategii clickbait w swoich reklamach. To po prostu nie zawsze się sprawdzi. (Źródło)

Czy warto zatem stosować clickbait? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. (Źródło)

Tydzień niemal zbliża się do końca, a w powietrzu wciąż wiszą opary niedzielnych finałów Mistrzostw Świata No-Gi. Fakt, mniej w tym emocji sportowych, a więcej sensacji i klikbajtu, ale take czasy dożylimy. (Źródło)
Informacja o pochodzeniu jednostki
Wyraz clickbait jest zapożyczeniem z języka angielskiego, w którym powstał w wyniku połączenia słów click 'kliknąć' oraz bait 'przynęta'.
Warianty
klikbajt, clickbajt
Wymowa
[klikbajt] a. [klikbejt]
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
4 lipca 2022
Hasło opublikowane
4 lipca 2022
Zgłoszenie hasła
Mateusz Adamczyk
Opracowanie hasła
Mateusz Adamczyk
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google