Hasło
cispłciowy
Definicja
Jeżeli jakąś osobę określa się mianem cispłciowej lub cisgenderowej (lub ona sama siebie tak określa), oznacza to, że ta osoba w pełni identyfikuje się ze swoją płcią biologiczną. Słowo używane przez ludzi, którzy interesują się tożsamością, także płciową i seksualną.
Przykłady użycia
Heteronormatywność to idea, zgodnie z którą tylko heteroseksualność jest preferowaną, “normalną” formą seksualności, niewymagającą wyjaśnień. Pozostałe orientacje czy tożsamości (w tym przypadku używa się też terminu niecisnormatywność) uznawane są za odbiegające od normy, za dewiacje. Wyrażana jest ona w normach społecznych, prawnych, kulturowych. Jej głównym założeniem jest, że każdy człowiek jest heteroseksualny i cispłciowy. W związku z tym osoby nieheteronormatywne muszą otwarcie określać i wyjaśniać swoją orientację lub tożsamość. Wiąże się to z odczuwaniem przez nie stresu, dyskryminacji i cierpienia. (Źródło)

Czy cispłciowy może poczuć się jednego dnia kobietą, a drugiego mężczyzną? (Źródło)

Osoby transpłciowe często zwracają też uwagę na asymetrię w dostępie do terapii afirmujących płeć. Osoby cispłciowe, wbrew pozorom, również z niej przecież korzystają: blokery dojrzewania, terapia hormonalna dla osób z zaburzeniami, operacje plastyczne przybliżające daną osobę do „ideałów kobiecości” czy „ideałów męskości” – to wszystko jest bez większych problemów dostępne dla osób cispłciowych. Dopiero jeśli chodzi o transpłciowość, to pojawia się medyczny gatekeeping… Skoro cispłciowa kobieta z PCOS może otrzymać kurację hormonalną bez opinii psychiatrycznej i seksuologicznej, to czemu trans kobietom utrudnia się w ten sposób dostęp do estrogenu czy blokerów androgenów? (Źródło)

Orientacja seksualna nie jest zależna od tożsamości płciowej. Osoby transpłciowe tak samo jak cispłciowe mogą być heteroseksualne, homoseksualne lub biseksualne. Osoby, których płeć psychiczna i biologiczna są zgodne, to osoby określane jako cispłciowe. (Źródło)

Co natomiast, w przypadku, gdy jednak stawia się osoba bez prezencji z płcią deklarowaną? Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku Margot, która dla wielu po prostu wygląda jak cis-płciowy mężczyzna? (Źródło)

Jednak jeśli cis płciowy mężczyzna się maluje nie widzę w tym nic złego. Odrzuca mnie kiedy trans chłopak w swoich wypowiedziach pisemnych używa czegoś w stylu "<33" ponieważ coś takiego zbyt bardzo pasuje mi pod zachowanie stereotypowo dziewczęce. Co o tym sądzicie? Czy to złe? (Źródło)
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
W tej kategorii zaznaczono obydwa tagi (jednostka przejęta z języka obcego i jednostka powstała na gruncie języka polskiego), ponieważ rzeczownik można uznać za półkalkę z języka angielskiego albo za derywat rodzimy.
Informacja słowotwórcza
Jeżeli wyraz uznalibyśmy za powstały na gruncie polszczyzny, należałoby go interpretować jako derywat od płeć lub płciowy.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Jeżeli wyraz uznalibyśmy za zapożyczony, należałoby go interpretować jako półkalkę angielskiego cisgender (w użyciu przymiotnikowym). Jednostka zawiera element łaciński cis-, oznaczający 'po tej samej stronie'.
Informacje dodatkowe
Odnotowane warianty wydają się niepoprawne pod względem ortograficznym.
Warianty
cis-płciowy, cis płciowy
Wymowa
[c-ispłciowy]
Informacja gramatyczna
Wyraz jest odmiennym przymiotnikiem. Niekiedy pojawia się w użyciu rzeczownikowym.
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
12 grudnia 2023
Hasło opublikowane
12 grudnia 2023
Zgłoszenie hasła
Jarosław Łachnik
Opracowanie hasła
Jarosław Łachnik
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google