Hasło
cisgender I
Definicja
Jeżeli jakąś osobę określa się mianem cisgender (cisgenderowej) lub cispłciowej (lub ona sama siebie tak określa), oznacza to, że ta osoba w pełni identyfikuje się ze swoją płcią biologiczną. Słowo używane przez ludzi, którzy interesują się tożsamością, także płciową i seksualną.
Przykłady użycia
Gdy nie jesteś cisgender. Ostatnio na polski pisałyśmy notatkę na bloga na podstawie „Pana Tadeusza”. Nauczycielka powiedziała, że dziewczyny mają napisać z perspektywy Telimeny, a chłopacy z perspektywy Tadeusza. Z Carycą Chemii zaczęłyśmy się śmiać, że jak ktoś nie jest ani jednym, ani drugim, to nie musi pisać (tak, wiem, poziom umysłowy przedszkolaków). (Źródło)
Masz pociąg „tylko” do biologicznej płci przeciwnej? Jesteś cisgender i super straight! (Źródło)
Biały człowiek z natury rzeczy jest rasistą, musi nim być i zawsze nim będzie. Nie może się zmienić; może tylko przepraszać, złożyć samokrytykę i pokornie zgodzić się na odebranie mu prawa głosu z racji bycia białym. Podobnie z nową definicją „przywilejów”. Przywilej jest to należenie do grupy, uznawanej przez strażników polityki tożsamości za uprzywilejowaną. Na przykład bycie białym albo cis-gender – pisze Agnieszka Kołakowska w kolejnym w felietonie z cyklu „Dziękuję za zrozumienie”. (Źródło)
Młodzi ludzie są przekonywani, że mogą wybrać swoją tożsamość. Mogą być mężczyzną lub kobietą (które to nazwy zamieniono na cis-gender), osobą biseksualną, transseksualną, a nawet odrzucić fakt posiadania jakiejkolwiek płci. Time cytuje (cokolwiek podejrzaną) ankietę reprezentującej interesy środowisk LGBT organizacji GLAAD, zgodnie z którą 20% millenialsów (jak nazywa się pokolenie urodzone po roku 2000) twierdzi, że są czymś innymi niż mężczyzną lub kobietą – jak chciał tego Bóg. Zamiast tego wybierają z ponad 60 możliwości zaoferowanych przez Facebooka. (Źródło)
Czy jesteśmy wolni od konwencji? Nawet osoby o idealnie binarnej płci, tj. osoby ‘cis gender’: biologicznie perfekcyjne kobiety i mężczyźni, przybierają pozy do fotografii, aby wyglądać bardziej kobieco, lub bardziej męsko. (Źródło)
Informacja o pochodzeniu jednostki
Przymiotnik jest przeniesionym na grunt polski wyrazem angielskim cisgender, złożonym z rzeczownika gender ('płeć kulturowa') oraz łacińskiej z pochodzenia cząstki cis- ('po tej samej stronie').
Warianty
cis-gender, cis gender
Wymowa
[c-isdżender]
Informacja gramatyczna
Wyraz jest nieodmiennym przymiotnikiem.
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
12 grudnia 2023
Hasło opublikowane
12 grudnia 2022
Zgłoszenie hasła
Jarosław Łachnik
Opracowanie hasła
Jarosław Łachnik
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google