Hasło
ciastkować się
Definicja
Ludzie interesujący się makijażem i kosmetykami mówią, że jakiś kosmetyk nakładany na skórę (twarzy), np. podkład, korektor, ciastkuje się, jeśli rozwarstwia się, rozmazuje, pęka, w wyniku czego przestaje pełnić swoją funkcję.
Przykłady użycia
Podkład nie wygląda dobrze? Warzy się, ciastkuje i widać go na skórze? Koniecznie obejrzyj do końca i podaj dalej. (Źródło)

Zdradzam ten sekret. Dlaczego twój podkład się ciastkuje? Skóra powinna być nawilżona alby zapobiec efektowi „cakey face” czyl;i ciastkującego się podkładu (inaczej zważonego). (Źródło)

Rolowanie, a może ciastkowanie się podkładu? Jeśli choć raz miałaś problem związany z tym, że podkład wygląda źle, zapewne wiesz, o czym mowa. Gdy kosmetyk nieestetycznie osadza się na skórze, podkreślając zmarszczki czy suche skórki, nie spełnia swojej roli. Chcesz wiedzieć, dlaczego podkład się ciastkuje? Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny tego problemu i pożegnaj je raz na zawsze! (Źródło)

Dlaczego podkład się "ciastkuje"? Tiktokerka wylicza błędy. Marzymy o nieskazitelnej cerze, która będzie pięknie się prezentować przez cały dzień. Okazuje się, że nawet wybór odpowiedniego podkładu może nas nie uchronić przed "ciastkowaniem" się produktu na skórze. Polska tiktokerka zdradziła aż pięć podstawowych błędów, których należy się wystrzegać. (Źródło)

@olliwia_02 była malowana kiedy ojciec @max.lukass był na scenie 🙈 Wszystko na raty wszystko na wariata, korektor nam się ciastkował i ogólnie nie do końca dobrze wszystko szło 😅Ale jak widać na załączonym obrazku, co się źle zaczyna, bardzo dobrze się kończy 🥰Oliwia przez nawet chwilę nie przejmowała się sytuacją, podczas gdy ja miałam 3 razy zawał 😅 (Źródło)
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
W tej kategorii zaznaczono obydwa tagi (jednostka przejęta z języka obcego i jednostka powstała na gruncie języka polskiego), ponieważ rzeczownik można uznać za kalkę albo za derywat.
Informacja słowotwórcza
Gdyby jednostkę uznać za powstałą na gruncie polszczyzny, można by ją interpretować jako derywat prosty od wyrazu motywującego ciastko w znaczeniu 'skóra twarzy, na której znajduje się popękany kosmetyk'.
Informacja o pochodzeniu jednostki
W języku angielskim występują frazy cakey make-up (dosł. 'popękany, pociastkowany makijaż'), cakey foundation (dosł. 'popękany pociastkowany podkład'), my foundation cakes up (dosł. 'ciastkuje mi się podkład'), caked face ('twarz, na którą nałożono zbyt dużo makijażu'). Być może zatem polski wyraz ciastkować się można uznać za kalkę z języka angielskiego.
Hasło zgłoszone
12 grudnia 2023
Hasło opublikowane
12 grudnia 2023
Zgłoszenie hasła
Jarosław Łachnik
Opracowanie hasła
Jarosław Łachnik
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google