Hasło
chrystianofobia
Definicja
Mianem chrystianofobii (także chrystofobii) określa się lęk przed chrześcijanami i chrześcijaństwem połączony z nienawiścią do chrześcijan i chrześcijaństwa, często przynosząca skutki w postaci prześladowań chrześcijan i chrześcijaństwa, odbierania im prawa do wyznawania (często publicznego) własnej religii. W pewnych odcieniach znaczeniowych słowo używane zwłaszcza przez osoby (zwłaszcza katolików) o poglądach konserwatywnych, prawicowych. Słowo wartościujące negatywnie.
Przykłady użycia
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie otrzymał od ministra edukacji grant w wysokości 7,5 mln złotych. Ma być przeznaczony realizowanie "studium religioznawstwa, obszaru praw człowieka, wolności religijnej, chrystianofobii" oraz "idei męczeństwa za wiarę" - informuje Onet. (Źródło)
Hiszpański sąd zakazał chrystianofobii i seksualizacji dzieci w szkołach. LGBT straszą... Polską (Źródło)
Chrystianofobia, a może lepiej eklezjofobia istnieje i przybiera na sile. Zresztą nie jest to żaden wymysł. Raport OBWE z 2020 roku mówi wyraźnie, że zauważalny jest wzrost nietolerancji biernej i czynnej, czyli aktów nienawiści względem chrześcijan w Europie. Sami chrześcijanie są zaś najbardziej prześladowaną grupą religijną na świecie. I to jest fakt, a nie opinia. (Źródło)
Niniejsza książka to zbiór kilku rozmów z dziennikarzami, kapłanami, osobami zajmującymi się na co dzień tematem prześladowań chrześcijan, w których temat szeroko pojętej chrystianofobii jest tematem wiodącym, nierzadko przyczynkiem do większej dyskusji, rozwijanej później m.in. w przestrzeni internetowej. Warto przyjrzeć się obserwacjom i wnioskom, formułowanym przez osoby, z którymi udało nam się porozmawiać, także po to, by uzmysłowić sobie, jakie zagrożenia niesie za sobą chrystianofobia. [notka informacyjna o książce Chrystianofobia poza granicami tolerancji] (Źródło)
Prezes stowarzyszenia Fidei Defensor Adam Surmacz zaprezentował przybyłym zakres w jakim funkcjonuje stowarzyszenie. W bardzo ekspresyjny sposób pokazano jak wielkim problemem społeczeństwa jest chrystianofobia. (Źródło)
Problem chrystianofobii. Podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości dr Marcin Romanowski powiedział, że wszystkie te dane pokazują, że "chrystianofobia jest realnym problemem". - Ta tendencja (...) jest obecna również w Europie i w Polsce. Widzimy, że problem nienawiści do chrześcijan czy w ogóle do wyznawców religii istnieje od dawna, ale w Polsce nabiera niestety nowych kształtów – ocenił. (Źródło)
Informacja o pochodzeniu jednostki
Jednostka jest najprawdopodobniej bezpośrednim przyswojonym zapożyczeniem właściwym z angielskiego christianophobia.
Informacje dodatkowe
W przypadku analizowanego leksemu można wyróżnić dwa odcienie znaczeniowe: (a) 'lęk przed chrześcijaństwem i niechęć, nienawiść do chrześcijan, połączona z ich prześladowaniem, nawet zabijaniem, nieuznawaniem ich prawa do jakiegokolwiek wyznawania swojej religii, widoczna na przykład w niektórych krajach Afryki' – to znaczenie ma odcień bardziej neutralny (opis zjawiska, które samo jest wartościowane negatywnie) oraz (b) 'niechęć, nienawiść do chrześcijan wyrażana przez niektóre osoby, zwłaszcza o poglądach liberalnych, przejawiająca się w kwestionowaniu prawa chrześcijan do publicznego wyznawania, pokazywania swojej wiary w przestrzeni pozareligijnej, czasami po prostu w sprzeciwianiu się chrześcijańskiej wizji świata' – w takim znaczeniu wyraz jest używany częściej przez osoby o określonych poglądach społeczno-politycznych (np. prawicowych, konserwatywnych), zwłaszcza odnośnie do współczesnej rzeczywistości polskiej i europejskiej. Nie zdecydowano się jednak na wyróżnienie dwóch znaczeń jednostki, ponieważ oddzielenie ich w tekstach jest niekiedy niemożliwe, a przede wszystkim nie znaleziono wystarczającej liczby niewątpliwych poświadczeń leksemu w znaczeniu (a).
Być może jednostka występowała przed 2003 r. (zwłaszcza w odcieniu znaczeniowym (a)), a tylko upowszechniła się w ostatnich latach w związku z silną polaryzacją rzeczywistości publicznej. Można by wówczas interpretować to słowo jako jednostkę o nowym zasięgu.
Odsyłacze
por. chrystianofob
Hasło zgłoszone
12 grudnia 2021
Hasło opublikowane
17 grudnia 2021
Zgłoszenie hasła
Jarosław Łachnik
Opracowanie hasła
Jarosław Łachnik
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google