Hasło
chrystianofob
Definicja
Mianem chrystianofoba (także chrystofoba) określa się osobę, która boi się chrześcijan i chrześcijaństwa. Chrystianofob może odczuwać nienawiść do chrześcijan i chrześcijaństwa, odbierać im prawo do wyznawania (często publicznego) religii. W pewnych odcieniach znaczeniowych słowo używane zwłaszcza przez osoby (zwykle katolików) o poglądach konserwatywnych, prawicowych. Słowo wartościujące negatywnie.
Przykłady użycia
W ubiegłym roku znany radykał i chrystianofob Rafał Betlejewski rozpoczął zbiórkę podpisów pod petycją w sprawie zakazu spowiadania osób poniżej 16. roku życia. Ten postulat przywodzi na myśl najgorsze postulaty XX-wiecznych totalitaryzmów, z komunizmem na czele. Bolszewicy już w 1918 roku zakazali nauczania dzieci i młodzieży religii. (Źródło)
"Zbrodnia ojca Amaro" dostała jedynkę, bo jest filmem obrzydliwym i reprezentuje masońską propagandę najgorszego sortu, a "Pokłosie" dostało ode mnie (a jakże) jedynkę, bo jest podkładem propagandowym pod bezpodstawne żydowskie roszczenia majątkowe i przedstawione w tym filmie wydarzenia nie mają nic wspólnego z prawdą historyczną. Tutaj jest wszystko objaśnione [...].
Przecież nie będę wysoko oceniał filmów, które na to nie zasługują. Ty (z dużej litery tylko dlatego, że na początku zdania), jako chrystianofob i ojkofob napawasz się, oglądając takie gnioty. Ja, jako człowiek przyzwoity, traktuję je tak, jak na to zasługują, czyli 1/10 (a dałbym 0, gdyby było można, a nawet "mniej niż zero-o, mniej niż zero-o o-o-o-o"). (Źródło)
Michał Bilewicz jest pracownikiem Uniwersytetu Warszawskiego, współpracownikiem Muzeum POLIN, a także twórcą pojęcia tzw. "antysemityzmu wtórnego", według którego "antysemita" może nie wiedzieć, że jest "antysemitą", a jego "objawami" ma byćnp. niechęć do wydawania pieniędzy na Muzeum POLIN czy "kult Żołnierzy Wyklętych". W związku z tym, że Prezydent Duda nie złożył podpisu pod nominacją profesorską dla tego "naukowca", rozpętano międzynarodową histerię. Do sprawy nie mógł nie odnieść się znany chrystianofob i "obrońca demokracji prof. Jan Hartman. (Źródło)
Znany bluźnierca i chrystianofob, włoski reżyser teatralny, Romeo Castelluci, autor prowokacyjnych spektakli „Golgota Picnic” oraz „Koncepcja Oblicza Syna Bożego”, gościł tym razem ze skandalicznym przedstawieniem w Operze w Lyonie. (Źródło)
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
W tej kategorii zaznaczono dwa tagi, ponieważ jednostkę można interpretować jako derywat słowotwórczy oraz jako zapożyczenie.
Informacja słowotwórcza
Jeśli jednostkę interpretowalibyśmy jako derywat słowotwórczy, byłaby ona rzeczownikiem utworzonym od rzeczownika chrystianofobia.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Jeśli jednostkę interpretowalibyśmy jako zapożyczenie (bezpośrednie, właściwe, angielskie), jej źródłem mógłby być wyraz chistophobe.
Informacje dodatkowe
W przypadku analizowanego leksemu można wyróżnić dwa odcienie znaczeniowe: (a) 'osoba, która boi się chrześcijaństwa, chrześcijan, prześladuje ich, uważa, że należy ich zabijać i że nie mają oni prawa do wyznawania swojej religii' – to znaczenie ma odcień bardziej neutralny (opis, chociaż zachowania i przekonania tego są jest wartościowane negatywnie) oraz (b) 'osoba przejawiająca niechęć, nienawiść do chrześcijan, zwłaszcza mająca poglądy liberalne, przekonana o tym, że chrześcijanie dążą do narzucania innym swojej wizji rzeczywistości' – w takim znaczeniu wyraz jest używany częściej przez osoby o określonych poglądach społeczno-politycznych (np. chrześcijan, katolików o poglądach silnie prawicowych i konserwatywnych), zwłaszcza odnośnie do współczesnej rzeczywistości polskiej i europejskiej. Nie zdecydowano się jednak na wyróżnienie dwóch znaczeń jednostki, ponieważ oddzielenie ich w tekstach jest niekiedy niemożliwe, a przede wszystkim nie znaleziono wystarczającej liczby niewątpliwych poświadczeń leksemu w znaczeniu (a).
Być może jednostka występowała przed 2003 r. (zwłaszcza w odcieniu znaczeniowym (a)), a tylko upowszechniła się w ostatnich latach w związku z silną polaryzacją rzeczywistości publicznej. Można by wówczas interpretować to słowo jako jednostkę o nowym zasięgu.
Odsyłacze
por. chrystianofobia
Hasło zgłoszone
12 grudnia 2021
Hasło opublikowane
17 grudnia 2021
Zgłoszenie hasła
Jarosław Łachnik
Opracowanie hasła
Jarosław Łachnik
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google