Hasło
cebulaczyć
Definicja
Jeśli ktoś cebulaczy (także cebuli lub cebuluje) na czymś, to przesadnie oszczędza na tym, skąpi. Słowo potoczne, używane z różną ekspresją: z odcieniem dezaprobaty, czasami nieco żartobliwie, ironicznie. Zazwyczaj negatywnie wartościujące.
Przykłady użycia
Wydaj 5 zlotych więcej na normalnego kuriera zamiast cebulaczyć. (Źródło)

Samemu się nie nauczysz, musi ktoś pokazać. Sam też chodziłem na lekcje gitarowe przez parę lat, nie próbowałem cebulaczyć i uczyć się na siłę samemu, bo z takim podejściem dorobisz się tylko złych nawyków. (Źródło)

Moim zdaniem jeden z najlepszych [hoteli] w jakich byłem. Najważniejsze czego trzeba czyli obsługa była miła, kulturalna i rozmowna, czym nie może się pochwalić wiele hoteli, w których większość patrzy na gości z niechęcią i/lub byle obsłużyć. [...] Jeżeli ktoś oczekiwał budzenia rano ze śniadaniem z krewetkami i winem to było nie cebulaczyć i potem narzekać. (Źródło)

Na bogato, ale sądzę że warto. Bo sądzę że nie ma co cebulaczyć na opcji z przyczepką.... [podpis pod samochodem] (Źródło)

Od zeszłego miesiąca uaktywnił mi się jakiś mood na przejebywanie kasy na kosmetyki do twarzy i z jednej strony to dobrze bo w końcu przestałam cebulaczyć na tym co rzeczywiście jest mi potrzebne ale z drugiej strony czemu to takie drogie wszystko (Źródło)

Ja na bilecie nie cebulaczę mimo, że tanie dla mnie nie są [...]. (Źródło)

Zakochałem się w tym tytule. [...] Nówka zakupiona za 179 zł. I drugi tytuł na ktory nie cebulaczyłem [...]. (Źródło)

30zł mu żal na zwykłą wodę z kranu [...] domi fura wypasione a na wodzie [do basenu] cebulaczy (Źródło)
Odsyłacze
por. cebulactwo
Informacje dodatkowe
Niektóre użycia tej jednostki i jej dubletów (cebulić cebulować) wskazują na to, że ich znaczenie mogło wykształcić się na bazie negatywnego autostereotypu Polaka, któremu przypisuje się skłonność do nadmiernego oszczędzania i kombinowania. Skojarzenia te utrwalone są w znaczeniu jednostek cebulactwo i cebulak, są także obecne w pojedynczych użyciach czasownika cebulaczyć (por. Mentalność Polaka w ostatnich latach mnie zaskakuje... Najpierw mówią "tanie to szajs", a jednak cebulaczą, gdzie tylko się da :D; źródło).

Jednostka ta bywa używana także w innych znaczeniach: 'zachowywać się prymitywnie, niekulturalnie', 'kombinować, aby zaoszczędzić pieniądze' oraz 'narzekać'. W momencie rejestracji hasła redaktorzy nie znaleźli jednak wymaganej liczby poświadczeń do rejestracji tych sensów.
Hasło zgłoszone
15 maja 2024
Hasło opublikowane
16 maja 2024
Zgłoszenie hasła
Dagmara Banasiak
Opracowanie hasła
Dagmara Banasiak
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google