Hasło
cancelowanie
Definicja
Ludzie interesujący się zjawiskami kulturowymi i społecznymi cancelowaniem (także: cancelingiem) nazywają wykluczanie z dyskursu publicznego osób, które złamały lub naruszyły normy ustalone w danej społeczności, np. dopuściły się molestowania seksualnego, wygłosiły rasistowski komentarz itp.
Przykłady użycia
Można oczywiście ustawić optykę w taki sposób, aby zjawisko cancel culture stało się tylko nieistniejącą ułudą, ale biorąc pod uwagę otwartość i bezpośredniość, z jaką cancelowanie jest praktykowane (w marcu 2021 r. młodzi użytkownicy TikToka rozpoczęli kampanię cancel Eminem), uznanie go za fakt społeczny wydaje się czymś mało kontrowersyjnym. (Źródło)
Właśnie szkoda, że jako społeczeństwo nie poświęcamy tyle czasu i energii bojkotowaniu korporacji co poświęcamy bojotowaniu celebrytów (chociaż tutaj też Twój komentarz mi przypomniał, że jestem za cancelowaniem gwiazd, które jojczą o ekologii a sami popierdzielają prywatnymi odrzutowcami). (Źródło)
Dershowitz w swojej książce opiera się na wiedzy prawniczej – analizuje skutki „anulowania osób”, przestrzega przed konsekwencjami pochopnego cancelowania, zastanawia się nad tym, kiedy i w jakim wymiarze tak wykorzystywany ostracyzm społeczny jest dopuszczalny. (Źródło)
Wymowa
[kanselowanie]
Odsyłacze
por. cancel culture, cancelować
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Wyraz można interpretować dwojako: albo jako utworzony na gruncie polszczyzny, albo jako zapożyczony z języka angielskiego.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Jeśli uznajemy wyraz za zapożyczenie, wówczas jego źródłem jest angielski czasownik to cancel (‘anulować’, ‘odwoływać’, ‘unieważniać’).
Informacje pozajęzykowe
O cancelowanie oskarża się najczęściej osoby o poglądach lewicowych. Niektórzy publicyści i badacze społeczni początków zjawiska cancelowania osób publicznych upatrują w ruchu #metoo. Osoby nastawione krytycznie do cancel culture zwracają uwagę na jej potencjalnie niebezpieczne skutki: (auto)cenzurę, zagrożenie wolności słowa czy zanik pluralizmu. Zwolennicy zjawiska widzą w nim natomiast szansę ochrony oraz upodmiotowienia ofiar przemocy.
Hasło zgłoszone
5 grudnia 2024
Hasło opublikowane
5 grudnia 2024
Zgłoszenie hasła
Kaja Kiełpińska
Opracowanie hasła
Kaja Kiełpińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google