Hasło
cancel culture
Definicja
Ludzie interesujący się zjawiskami kulturowymi i społecznymi mianem cancel culture (także: kultury unieważniania, kultury ostracyzmu) określają zjawisko społecznego ostracyzmu wobec osób publicznych, które łamią normy uznawane przez daną społeczność. Objawem cancel culture może być na przykład nieemitowanie w radiu utworów muzyka oskarżonego o przemoc seksualną albo znanego z rasistowskich poglądów.
Przykłady użycia
Ruch cancel culture ma tyle zwolenników, co przeciwników, gdyż słuszne ideały wykorzystuje nieraz do realizacji określonych celów politycznych. W rękach użytkowników mediów społecznościowych stał się narzędziem do usuwania niewygodnych postaci bądź dzieł z przestrzeni publicznej. A wszystko to w imię wyrównywania krzywd i dopuszczania do głosu grup wykluczonych. (Źródło)
– Nienawidzę cancel culture – zadeklarowała Helena Bonham Carter. – To wszystko stało się dość histeryczne i zaczęło przypominać polowanie na czarownice – dodała. (Źródło)
Cancel culture. Czuj się unieważniony
W stalinowskiej Rosji tych, którzy popadli w niełaskę, wstecznie usuwano z oficjalnych fotografii. Nowa odmiana bojkotu – cancelowanie, czyli sieciowe unieważnianie osób o nieakceptowanych przez określoną grupę poglądach, to nie tylko ciekawostka z social mediów. Także w Polsce są osoby, które doznały różnych form represji za swoje wypowiedzi i przekonania. (Źródło)
Informacja o pochodzeniu jednostki
Jednostka jest zapożyczeniem frazeologicznym właściwym angielskiego wyrażenia cancel culture (dosł. ‘kultura unieważniania a. wymazywania’).
Informacje pozajęzykowe
O stosowanie cancel culture oskarża się najczęściej osoby o poglądach lewicowych. Niektórzy publicyści i badacze społeczni początków zjawiska unieważniania osób publicznych upatrują w ruchu #metoo. Osoby nastawione krytycznie do cancel culture zwracają uwagę na jej potencjalnie niebezpieczne skutki: (auto)cenzurę, zagrożenie wolności słowa czy zanik pluralizmu. Zwolennicy zjawiska widzą w nim natomiast szansę ochrony oraz upodmiotowienia ofiar przemocy.
Wymowa
[kansel kalczer]
Hasło zgłoszone
10 września 2022
Hasło opublikowane
10 września 2022
Hasło zaktualizowane
12 września 2024
Zgłoszenie hasła
Kaja Kiełpińska
Opracowanie hasła
Kaja Kiełpińska
Aktualizacja hasła
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google