Hasło
bańka
Definicja
1.
Bańką nazywa się grupę ludzi korzystających z tych samych źródeł internetowych, mających podobne poglądy, zainteresowania itd., do której nie przedostają się treści nieleżące w polu ich zainteresowań. Jako bańkę określa się też wirtualną przestrzeń, w której tacy ludzie przebywają, izolując się od innych baniek.
Przykłady użycia
Wokół nas jest mnóstwo baniek, do których nie mamy dostępu lub o których istnieniu nawet nie wiedzieliśmy. Dla ludzi tam zamkniętych świat wygląda zupełnie inaczej, niż dla nas. Te odmienne światy, style funkcjonowania i poglądy na życie się ze sobą nie przenikają. Nie rozumiemy siebie nawzajem, nie potrafimy ze sobą rozmawiać. (Źródło)
Mianem bańki informacyjnej lub filtrującej określa się zjawisko personalizowania ukazywanych w Internecie treści oraz dopasowywania ich do profilu konkretnego użytkownika. Innymi słowy oznacza to, że docierają do nas tylko takie informacje, które odpowiednie algorytmy określiły jako zbieżne z naszym światopoglądem oraz zainteresowaniami. Proces ten można zaobserwować zarówno w wiodącej wyszukiwarce internetowej Google, jak i na popularnych portalach oraz serwisach internetowych takich jak Facebook oraz YouTube. Działanie algorytmów i programów wpisujących się w zjawisko bańki informacyjnej sprawia, że zamiast aktywnie przeglądać zasoby Internetu, pasywnie konsumujemy treści, które są nam podsuwane. (Źródło)
[...] dałeś się zamknąć w bańce informacyjnej, czyli zbiorze wyselekcjonowanych informacji zgodnych z Twoimi poglądami i zainteresowaniami (Źródło)
Kieruj dziecko ku wartościowym materiałom spoza jego bańki informacyjnej […] (Źródło)
Internauci, zamiast dyskusji, wolą pyskówki. To jest skutek zamknięcia w bańkach i niedouczenia. (Źródło)
Raport jest bardzo cenny, bo jego lektura zmusza do wyjścia z własnej bańki. (Źródło)
Definicja
2.
Jako bańkę określa się grupę ludzi, którzy spędzają czas wyłącznie ze sobą, po to by nie narazić się na kontakt z innymi i zminimalizować ryzyko zarażenia chorobą zakaźną. Bańką nazywa się też miejsce, w którym tacy ludzie przebywają.
Przykłady użycia
[...] turniej rozgrywany jest w "bezpiecznej bańce", więc polscy siatkarze pozostaną ze sobą w jednym hotelu dzień w dzień przez prawie miesiąc. Nie wiedzą nawet, czy będą mogli przyjmować towary spoza hotelu, a do niedawna zawodnicy mieli schodzić na ławkę rezerwowych i od razu zakładać maski. (Źródło)
Zbliża się okres świąt Bożego Narodzenia, wielu z nas nie widziało się z bliskimi od dłuższego czasu. Nic dziwnego, że zaczynamy się zastanawiać, czy i jak bezpiecznie spędzić czas z najbliższymi. Tworzenie tzw. "baniek towarzyskich", czyli niewielkich grup, które zgadzają się na spędzanie czasu wyłącznie w swoim towarzystwie, może być odpowiedzią na pandemiczne poczucie samotności. (Źródło)
Będziesz musiał zaufać ludziom, z którymi wchodzisz do 'bańki', że będą szczerze mówić o wszelkich podejrzeniach ekspozycji na koronawirusa. (Źródło)
32 reprezentacje zostaną skoszarowane w pięciu hotelach. Bezpieczna bańka na ponad miesiąc stanie się ich domem. Domem, którego przez ten czas nie będą mogli opuścić. Bańka będzie gościć nieco ponad 1000 osób: zawodników, trenerów, członków sztabów szkoleniowych i medycznych; do tego dochodzi obsługa imprezy. Każda z reprezentacji może liczyć maksymalnie 25 osób. (Źródło)
Turyści mogą wjechać na wyspę pod warunkiem [...] Nie opuszczania hotelu w tym okresie, z wyłączeniem wycieczek do wyznaczonych stref w ramach „bańki turystycznej” (bezpośredni przejazd do jednej z 14 zatwierdzonych atrakcji turystycznych) (Źródło)
Informacja o pochodzeniu jednostki
W obu znaczeniach wyraz jest zapożyczeniem semantycznym z języka angielskiego (bubble – 'bańka').
Informacje pozajęzykowe
Znaczenie opisane w tym słowniku jako pierwsze powstało (na gruncie języka angielskiego) za sprawą wyrażenia filter bubble ('bańka filtrująca'), stworzonego przez Elego Parisera, amerykańskiego aktywistę internetowego, który w książce The Filter Bubble: What the Internet Is Hiding from You (2011) opisał zjawisko filtrowania przez algorytmy internetowe informacji docierających do każdego użytkownika, co jest możliwe dzięki analizie jego dotychczasowej aktywności w sieci.
Znaczenie opisane w tym słowniku jako drugie powstało (na gruncie języka angielskiego) w związku z pandemią SARS-Cov-2 (zwaną potocznie pandemią koronawirusa).
Hasło zgłoszone
5 czerwca 2021
Hasło opublikowane
5 listopada 2021
Hasło zaktualizowane
5 listopada 2021
Zgłoszenie hasła
Katarzyna Kłosińska
Opracowanie hasła
Katarzyna Kłosińska
Aktualizacja hasła
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google