Hasło
antynatalizm
Definicja
Antynatalizm to pogląd głoszący, że ludzie nie powinni mieć dzieci, gdyż ten, kto powołuje na świat nowe istoty, skazuje je na życie w cierpieniu, a czyni to głównie z pobudek egoistycznych. Słowo używane głównie przez ludzi interesujących się problemami społecznymi.
Przykłady użycia
Antynatalizm stał się wiodącym nurtem wśród współczesnej młodzieży. Niechęć do posiadania dzieci deklaruje już prawie 1/3 badanych młodych osób. (Źródło)
Według naukowców z północy jedno dziecko w USA to 58,6 tony szkodliwych emisji rocznie, a rodzina, która rezygnuje z kolejnego potomka, tak się przyczynia do dobra środowiska, jak 684 nastolatków, którzy zobowiązaliby się do końca życia obsesyjnie dbać o recykling. Są różne aktywności, które pompują w atmosferę CO2, np. latanie czy jedzenie wołowiny, ale nic – twierdzą szwedzcy naukowcy – nie przebija prokreacji. Te wyliczenia mają niespodziewanie silny wpływ na nastroje młodych ludzi, wśród których (ekologiczny) antynatalizm staje się coraz bardziej popularny. (Źródło)
Antynatalizm staje się coraz popularniejszy [...]. Coraz więcej dorosłych utrzymuje, że nie powinniśmy się rozmnażać, bo posiadanie potomstwa jest moralnie złe. (Źródło)
Antynatalizm powoli dociera również do Polski, a poglądy te trafiają przede wszystkim do ludzi młodych, którzy bardzo serio traktują problem zmian klimatycznych i nie chcą skazywać przyszłych pokoleń na życie na wyniszczonej planecie. (Źródło)
Pojęcie antynatalizmu jest stare niemal jak świat. Już w starożytnej Grecji przebąkiwano, że lepiej byłoby się nie urodzić. Buddyści natomiast uważają że nie zdając sobie sprawy z cierpienia, z którym związane jest życie, człowiek płodzi dzieci i co za tym idzie, staje się przyczyną starości i śmierci. Jeśli tylko zda sobie sprawę z tego, jakie cierpienie może spowodować poprzez ten swój czyn, powstrzyma się od prokreacji; w ten właśnie sposób położy kres starzeniu się i umieraniu. Enkratycy zorientowali się, że narodziny prowadzą do śmierci. Cóż za spostrzegawczość. Uznali, że jedynym sposobem pokonania śmierci jest rezygnacja z prokreacji, by nie dostarczać śmierci nowego żeru. (Źródło)
O 27-letnim biznesmenie z Bombaju napisały media na całym świecie. Raphael Samuel ma pretensje do rodziców, bo przyszedł na świat. Dlatego chce im wytoczyć proces. I choć każdy sąd go wyśmieje, to mężczyzna reprezentuje pogląd, który ma wiele osób, ale nie zdają sobie sprawy z tego, że ma on konkretną nazwę. Mowa o antynatalizmie. (Źródło)
Odkryłem też, chociaż może bardziej ktoś inny odkrył przede mną, że jest ogromy orszak w niebie, który można prosić o wstawiennictwo. Dzieci nienarodzone. Te, które nie miały szansy na naturalne życie na świecie przez aborcje, antykoncepcje i inne antynatalizmy. Nie wiem, czy jest większa liczba dusz, które są tak bardzo niedoceniane. I chyba też proszą, by mogły się wstawiać za nas, w naszych intencjach. (Źródło)
Informacja gramatyczna
Systemowo rzeczownik występuje tylko w liczbie pojedynczej. Formy liczby mnogiej przybiera jedynie wówczas, gdy nadawca przywołuje różne idee, poglądy itd., zwykle wyrażając negatywny stosunek do nich.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Trudno jednoznacznie ustalić, z którego języka polszczyzna zapożyczyła słowo antynatalizm. Jego pierwotnym źródłem jest, jak można sądzić, francuski rzeczownik antinatalisme, u którego źródeł tkwi łaciński natalis ‘odnoszący się do urodzenia lub pochodzenia’ (od natus – imiesłów przeszły czasownika nasci ‘narodzić się’).
Informacje pozajęzykowe
Francuski rzeczownik antinatalisme (od którego prawdopodobnie pochodzi antynatalizm) został, jak można sądzić, po raz pierwszy użyty w wydanej w 2006 r. książce belgijskiego pisarza i filozofa Théophile’a de Giraud „L'art de guillotiner les procréateurs : Manifeste anti-nataliste” (dosł. ‘sztuka gilotynowania prokreacji / osób, które się rozmnażają: manifest antynatalistyczny’).
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
20 czerwca 2022
Hasło opublikowane
17 sierpnia 2022
Zgłoszenie hasła
Damian Kapturkiewicz
Opracowanie hasła
Damian Kapturkiewicz, Katarzyna Kłosińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google