Hasło
prekariat
Definicja
1.
Prekariatem nazywa się grupę społeczną, której sytuacja życiowa jest niestabilna z powodu deregulacji rynku pracy.
Przykłady użycia
Wydaje się, że warunki zatrudnienia prekariatu dobrze oddaje spopularyzowany w polskiej publicystyce termin zatrudnienia na „umowę śmieciową” – niska stawka godzinowa, brak prawa do zwolnienia lekarskiego i płatnego urlopu, brak wypłaty na okres wypowiedzenia, brak ściśle określonych godzin pracy – którego efektem zwykle jest absurdalna liczba niepłatnych nadgodzin, brak świadczeń socjalnych i ubezpieczenia zdrowotnego, marne szanse na emeryturę inną niż ta, którą opisać można jako „głodowa” – o ile lubicie mocne określenia z prasy codziennej. (Źródło)
Elita salariatu, czyli ludzi normalnie zatrudnionych, zarabia coraz więcej. A prekariat zarabia coraz mniej i traci emerytury, urlopy, prawo do leczenia. (Źródło)
Słyszymy zewsząd, że polski prekariat się zbuntował i przemeblował krajową scenę polityczną. Komentatorzy z niepokojem pytają, co ta grupa zrobi w wyborach parlamentarnych. (Źródło)
Definicja
2.
Prekariatem nazywa się niestabilne warunki życia wywołane deregulacją rynku pracy.
Przykłady użycia
1/3 Europejczyków i Europejek żyje w prekariacie, czyli w niepewności finansowej. Wśród nich są zarówno bezrobotni, jak i pracujący – zatrudnienie nie gwarantuje jednak dziś wszystkim spokojnej przyszłości. Powszechne są śmieciowe umowy i praca na czas określony. (Źródło)
Jako główne rozwiązanie problemu prekariatu postuluje Pan m.in. wprowadzanie przez poszczególne kraje dochodu podstawowego, czyli stałej kwoty, którą otrzymywaliby obywatele, przy jednoczesnej rezygnacji z jakichkolwiek ulg podatkowych czy świadczeń pomocy społecznej. (Źródło)
Nie byłoby dyskusji o prekariacie, gdyby nie transformacja kapitalizmu przemysłowego w finansowy na przestrzeni ostatnich czterdziestu lat. Głównym problemem nie jest wcale niestabilność pracy, lecz zbyt silna pozycja korporacji i banków oraz rosnąca przewaga zysków kapitałowych nad pracą. (Źródło)
Informacja słowotwórcza
Pochodzące z języka francuskiego słowo précariat powstało z połączenia wyrazów précarité (‘pozbawiony bezpieczeństwa finansowego lub socjalnego’) oraz prolétariat (‘proletariat’).
Informacje pozajęzykowe
Pojęcie prekariatu spopularyzowało się dzięki książce Prekariat. Nowa niebezpieczna klasa profesora Guya Standinga.
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
12 października 2022
Hasło opublikowane
12 października 2022
Zgłoszenie hasła
Kaja Kiełpińska
Opracowanie hasła
Kaja Kiełpińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google