Hasło
antynatalista
Definicja
Antynatalista to zwolennik antynatalizmu, czyli poglądu głoszącego, że ludzie nie powinni mieć dzieci, gdyż ten, kto powołuje na świat nowe istoty, skazuje je na życie w cierpieniu, a czyni to głównie z pobudek egoistycznych. Słowo używane głównie przez ludzi interesujących się problemami społecznymi.  
Przykłady użycia
Antynataliści twierdzą, że ludzie nie powinni się rozmnażać. Ten 27-latek chce pozwać własnych rodziców (Źródło)

OP nazywa antynatalistami każdego kto nie chce mieć dziecka, co jest głupie, ale powszechnym błędem. Antynatalista to osoba która dochodzi do wniosku, że rozmnażanie nie ma sensu z powodów etycznych, m.in. ze względu na przynoszenie na świat istoty która bedzie cierpieć. Jest dużo osób które same mianują się antynatalistami, chociaż antynatalistami nie są, po prostu nie chcą mieć dzieci nie z przyczyn etycznych. Dlatego tak łatwo przychodzi też określanie wszystkich antynatalistami. Ja np. dzieci nie mam i nie chce, ale antynatalistą nie jestem, tzn nie uważam by przedłużanie gatunku ludzkiego było moralnie złe. Po prostu jestem leniem i mam inne uciechy z życia. (Źródło)

Coraz częściej słyszy się o antynatalistach klimatycznych. Antynatalizm ekologiczny (inaczej antynatalizm klimatyczny) zakłada, że ziemia jest obecnie zbyt przeludniona, żeby można było myśleć o dalszym rozmnażaniu. (Źródło)

Czy w Polsce przybywa antynatalistów z wyboru? Sądząc po rosnącej popularności grup przeciwników prokreacji w mediach społecznościowych (choć nie są to dane naukowe poparte badaniami), można przypuszczać, że prawdopodobnie tak. „Rodzisz dzieci dla siebie, dla swoich potrzeb, zachcianek, z egoizmu. Albo pod naciskiem rodziny, rodziców i teściów, którzy chcą być dziadkami, rodzeństwa, przyjaciół, znajomych, którzy dopytują, chcą być ciociami i wujkami. Może nawet pod naciskiem spowiednika, albo za 500 plus od rządu” – to tylko jedna z wielu podobnych opinii z jednego z forów internetowych. (Źródło)
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Jednostkę można interpretować jako zapożyczoną lub jako utworzoną na gruncie polszczyzny.
Informacja słowotwórcza
Jeśli przyjmiemy, że wyraz został utworzony na gruncie polszczyzny, to jego podstawą jest antynatalizm.  
Informacja o pochodzeniu jednostki
Jeśli uznamy, że wyraz jest zapożyczony, to trudno jednoznacznie ustalić, z którego języka trafił do polszczyzny. Jego pierwotnym źródłem jest, jak można sądzić, francuski rzeczownik antinataliste (złożony z prefiksu anty- dodanego do podstawy nataliste ‘zwolennik polityki dążącej do tego, by w państwie rodziło się wiele dzieci’). U źródeł francuskiego nataliste tkwi łaciński natalis ‘odnoszący się do urodzenia lub pochodzenia’ (od natus – imiesłów przeszły czasownika nasci ‘narodzić się’).
Informacje pozajęzykowe
Francuski rzeczownik antinataliste (od którego prawdopodobnie pochodzi antynatalista) został, jak można sądzić, po raz pierwszy użyty w wydanej w 2006 r. książce belgijskiego pisarza i filozofa Théophile’a de Giraud „L'art de guillotiner les procréateurs : Manifeste anti-nataliste” (dosł. ‘sztuka gilotynowania prokreacji / osób, które się rozmnażają: manifest antynatalistyczny’). W niej też pojawił się termin  antynatalizm (antinatalisme).
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
20 czerwca 2022
Hasło opublikowane
17 sierpnia 2022
Zgłoszenie hasła
Damian Kapturkiewicz
Opracowanie hasła
Damian Kapturkiewicz, Katarzyna Kłosińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google