Hasło
terf
Definicja
Terfem nazywa się kogoś, kto wyznaje poglądy feministyczne, a jednocześnie wyklucza osoby transpłciowe z ruchu feministycznego. Słowo używane zwłaszcza w kręgach transaktywizmu, wartościujące negatywnie.
Przykłady użycia
J.K. Rowling okrzyknięta TERF-em za swój wpis. „To podejście stanowi dyskryminację osób transpłciowych, pozbawia je tożsamości i godności” (Źródło)
Czy te osoby usłyszały już, że są „terfami", „gorszymi od Jędraszewskiego", „skrajnymi reakcjonistkami"? (Źródło) Korzystając z tego argumentu twardej nauki, środowiska terfów prezentują osoby trans jako potwory zagrażające prawdziwym (czyli biologicznym) kobietom: mężczyzn, którzy twierdzą – bądź wmówili sobie – że są kobietami, żeby dokonywać ataków w miejscach, gdzie kobiety są w szczególnie wrażliwej pozycji, np. w łazienkach, toaletach, czy szatniach. (Źródło) Chapelle bez żadnego zażenowania powiedział, że sam jest TERFem. (Źródło) Ja tylko chciałam przypomnieć, że Jan Śpiewak to terf (Źródło) Na szczescie w moim otoczeniu nie ma terfow a udzielam sie feministycznie. (Źródło)Warianty
Informacja o pochodzeniu jednostki
Źródłem wyrazu jest angielski akronim TERF (trans-exclusionary radical feminism/feminist – ‘radykalna feministka wykluczająca osoby transpłciowe’).
Informacje dodatkowe
Pierwotnie słowo to odnosiło się wyłącznie do radykalnej feministki wykluczającej osoby transpłciowe. Od pewnego czasu jednak nazywa się tak nie tylko kobiety i nie tylko osoby, które wyznają poglądy feministyczne. W niektórych kontekstach terf jest synonimem wyrazów transfob i transfobka.
Jednostka ta czasami służy do obrażania osób niepopierających wszystkich postulatów osób transpłciowych; bywa też narzędziem tzw. cancel culture.
Konsultacja hasła: Ane Piżl
Hasło zgłoszone
21 maja 2022
Hasło opublikowane
15 sierpnia 2022
Hasło zaktualizowane
4 maja 2023
Zgłoszenie hasła
Agata Dudek
Opracowanie hasła
Agata Dudek, Katarzyna Kłosińska
Aktualizacja hasła
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google