Hasło
położny
Definicja
Położny to pielęgniarz specjalizujący się w opiece nad pacjentkami w ciąży, w szczególności rodzącymi.
Przykłady użycia
Są wyjątkami. Zawód wykonują nie z przypadku, a z powołania. Mężczyźni – położni. W Polsce jest ich tylko 71 pośród 37 tys. położnych. Grzegorz Chajdaś, pierwszy zarejestrowany położny w Polsce, od 25 lat pracuje w szpitalu im. Stefana Żeromskiego w Krakowie na oddziale patologii ciąży. (Źródło)

Tomasz Kołodziejczyk, położny: W pracy nigdy nie byłem traktowany jak koleżanka, chociaż czasami w żartach ktoś nazywa mnie „panem położną” (Źródło)

Jako student trzeciego roku Andrzej miał już praktyki w szpitalu, przyjmując porody wraz z nauczycielem. - Pacjentka ma prawo do wyboru położnej czy położnego, żadna mnie jeszcze nie wyprosiła z porodu. Staram się przetłumaczyć, że płeć nie ma znaczenia. (Źródło)

Poszukujemy pracowników  na stanowisko:

[...]

Pielęgniarka/Pielęgniarz,  Położna/Położny

do Kliniki Neonatologii, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka. (Źródło)

 

- Wiele osób myśli, że poród wygląda jak w telewizji: dwa skurcze i już widać główkę. Potem kobieta zaczyna krzyczeć, facet mdleje i rodzi się dziecko. A to nie tak - mówi Marek Skonieczny, położny. (Źródło)
Informacja słowotwórcza
Wyraz ten powstał od rzeczownika rzeczownika położna. Jest to nietypowy dla polszczyzny kierunek derywacji (od nazwy żeńskiej do nazwy męskiej).
Hasło zgłoszone
22 maja 2022
Hasło opublikowane
22 maja 2022
Zgłoszenie hasła
Katarzyna Kłosińska
Opracowanie hasła
Katarzyna Kłosińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google