Hasło
pasek grozy
Definicja
1. Niektórzy ludzie paskiem grozy nazywają pasek, który ich zdaniem nie ma waloru informacyjnego, a jedynie służy propagandzie i manipulacji. Słowo wartościujące negatywnie.
Przykłady użycia
"Nie ma Tuska, jest polski sukces" - tak zakończony szczyt Rady Europejskiej podsumowała na "pasku grozy" TVP Info. (Źródło)

W TVP Info znowu puściły wszelkie hamulce. Kuriozalny "pasek grozy" o protestach przeciw upartyjnieniu Sądu Najwyższego (Źródło)

Oczom widzów ostatniego wydania programu “o co chodzi” ukazał się nieśmiertelny pasek grozy, który tym razem zwać się raczej powinien paskiem niezasłużonej laudacji. A brzmiał on następująco: “Polska nie zapomni ministrowi Waszczykowskiemu, że pomógł jej podnieść się z kolan“. Szanowni państwo, to nie żart, to się dzieje naprawdę… (Źródło)

"Paski Grozy" telewizji TVP Info to rzecz, od której (niestety) prawdopodobnie dziś nie uciekniemy. Telewizja tworzy alternatywną rzeczywistość na naszych oczach, a kolejne jednozdaniowe dzieła lądują w niechlubnych galeriach różnych mediów społecznościowych. (Źródło)

Najgorsze w tych paskach grozy,że naprawdę nie sposób powiedzieć,który prawdziwy,a który fake.Jedno jest pewne: biją własne rekordy głupoty. (Źródło)

Paski grozy TVP przeszły same siebie. Nie uwierzycie, co za głupoty wypisywała wczoraj TVP Info w sprawie skoku PiS na Sąd Najwyższy (Źródło)

Obsesja TVN24. Paskami grozy w prezes Przyłębską (Źródło)
Definicja
2. Paskiem grozy nazywa się też czasem dowód (np. potwierdzenie wykonania przelewu lub informację na specjalnym blankiecie) otrzymania wynagrodzenia, które zdaniem mówiącego jest upokarzająco niskie. Wyrażenie wartościujące negatywnie.
Przykłady użycia
W mediach społecznościowych trwa spór o to, kto dał więcej nauczycielom: rząd PO-PSL czy Zjednoczonej Prawicy. Tymczasem uczący pokazują paski grozy i mówią: tak wygląda nasza prestiżowa wypłata. (Źródło)

Paski grozy u nauczycieli. Kolejne przelewy i znów niższe wypłaty (Źródło)

Polski Ład znowu nawalił? Nauczyciele kolejny raz otrzymują niższe przelewy niż powinni. "Dziennik Gazeta Prawna" donosi o "paskach grozy". "Osoba, która miała otrzymać dodatkowe wynagrodzenie brutto w wysokości ok. 750 zł, otrzymała. 16 zł" - donosi dziennik. (Źródło)
Informacje pozajęzykowe
Wyrażenie w znaczeniu 1. pojawiło się w polszczyźnie najprawdopodobniej po roku 2016, gdy (zdaniem części polityków i publicystów) przekaz Telewizji Polskiej przestał odpowiadać standardom rzetelnego dziennikarstwa.

 
Informacje dodatkowe
Wyrażenie w znaczeniu 2. nawiązuje do istniejącego od dawna znaczenia rzeczownika pasek ‘otrzymywany przy wypłacie kawałek papieru, zazwyczaj w kształcie wydłużonego prostokąta, na którym obliczony jest miesięczny zarobek pracownika’ (definicja z WSJP).
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
15 maja 2022
Hasło opublikowane
15 maja 2022
Zgłoszenie hasła
Katarzyna Kłosińska
Opracowanie hasła
Katarzyna Kłosińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google