Hasło
infoholik
Definicja
Infoholik (inaczej: dataholik) to osoba uzależniona od pozyskiwania danych i informacji, zwłaszcza z Internetu. Słowo używane głównie przez specjalistów zajmujących się problematyką uzależnień.
Przykłady użycia
Nie potrafisz wytrzymać jednego dnia bez sprawdzenia Facebooka, wiadomości czerpiesz z sieci, bieżące wydarzenia komentujesz na forach internetowych, a zakupy najchętniej wrobisz na Allegro? Uważaj! Masz spore zadatki na infoholika! (Źródło)
Jak by wyglądała terapia infoholika? Odcinanie go od internetu? Przecież czytanie książek to też infoholizm tylko, że papierowy . . . też oczy psuje, a biblioteka albo za mało książek ma albo zamknięta w niedzielę! Internet to podstaw edukacji w tym wieku będzie! (Źródło)
Masz telefon w kieszeni, w której co dwadzieścia sekund dobijają się powiadomienia z Facebooka. Na co ci to?! To jest ćpanie, które rozbraja naszą podzielność uwagi i skupienie. Uważam, że chlanie wódy, jest o wiele zdrowsze, niż bycie infoholikiem. Chociaż picie wódki samo w sobie jest paskudne… (Źródło)
Jestem wzrokowcem, mimo że byłem w swoim czasie infoholikiem to wiadomości radiowych nie słuchałem nigdy. Dopiero po przyjściu do pracy przeczytałem w szwedzkiej popołudniówce Expressen, że być może w elektrowni atomowej w Forsmark wydarzył się radioaktywny wyciek i załoga została ewakuowana: (Źródło)
Czy Polacy to infoholicy? Owszem, znam takich, co idą w ciągi: z "Teleexpressu" skaczą na "Kronikę", potem "Wydarzenia" i jak wsiądą na "Fakty", nie odpuszczą przed "Panoramą". Ale to ludzie wyjątkowi. (Źródło)
Odsyłacze
por. infoholizm, infoholiczka
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Wyraz infoholik może być interpretowany jako zapożyczenie właściwe (o spolonizowanej ortografii) albo słowo utworzone na gruncie polszczyzny; jest to prawdopodobnie nie do rozstrzygnięcia.
Informacja słowotwórcza
Wyraz infoholik jest derywatem, jeśli interpretować go jako jednostkę powstałą na gruncie języka polskiego.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Jeśli uznać wyraz infoholik za zapożyczenie, to jego źródłem jest angielski rzeczownik infoholic.
Hasło zgłoszone
3 czerwca 2021
Hasło opublikowane
3 czerwca 2021
Zgłoszenie hasła
Agata Hącia
Opracowanie hasła
Agata Hącia
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google