Hasło
siecioholik
Definicja
Siecioholik to inaczej netoholik.
Przykłady użycia
Zaś może być i tak, że sieć staje się kryjówką - wszystko staje się tam łatwiejsze i tym samym dana osoba woli żyć wirtualnie, niż w rzeczywistości - taka osoba staje się siecioholikiem... (Źródło)

Na konsultacje trafiają np. młodzi (od 16 do 25 roku życia), przeważnie chłopcy, bo taki jest najczęstszy profil siecioholika, prywatnie zaciągani przez bezsilnych rodziców – mówi dr Bohdan Woronowicz, psychiatra i wieloletni specjalista terapii uzależnień. (Źródło)

Przyjmując, że mamy 6 proc. uzależnionych spośród 17 mln internautów w Polsce, da to absurdalnie wysoką liczbę blisko miliona siecioholików. Nie znajduje to żadnego potwierdzenia w praktyce klinicznej ośrodków zajmujących się terapią uzależnień - mówi dr Andrzej Augustynek. Z badań krakowskiego psychologa wynika, że do siedmiu krakowskich przychodni oferujących psychologiczną pomoc siecioholikom, zgłosiły się zaledwie 32 osoby. (Źródło)

Dziecko-siecioholik nie ma czasu na odrabianie lekcji czy pomoc w domu, a nagabywanie rodziców kwituje słowami: "Ja się teraz [b]uczę[/b] w sieci". Uzależnienie ułatwiają porady innych internautów mówiące jak zbywać "nachalnych starszych", czy jak omijać zakazy korzystania z sieci - tak aby być jak najwięcej czasu w internecie. Kosztem wszystkiego.

Ale tak jak alkoholika czy narkomana nie obchodzą konsekwencje tego, że wypije lub "zjara" nad miarę", tak siecioholika konsekwencje jego zbyt długiego przebywana w wirtualnym świecie tez nie obchodzą. Młodzi chłopcy są grupa najbardziej podatną na działającą jak narkotyk sieć. Nie oznacza to jednak, że problem nie dotyczy i starszych. (Źródło)
Odsyłacze
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Wyraz siecioholik może być interpretowany i jako (pół)kalka słowotwórcza, i jako derywat rodzimy, dlatego został oznaczony dwoma tagami: jednostka przejęta z języka obcego – i jednostka powstała na gruncie języka polskiego.
Informacja słowotwórcza
Wyraz siecioholik jest derywatem, jeśli interpretować go jako jednostkę powstałą na gruncie języka polskiego.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Jeśli wyraz siecioholik interpretować jako (pół)kalkę słowotwórczą, to za jego źródło trzeba uznać angielski rzeczownik webaholic
Hasło zgłoszone
3 czerwca 2021
Hasło opublikowane
3 czerwca 2021
Hasło zaktualizowane
3 kwietnia 2022
Zgłoszenie hasła
Agata Hącia
Opracowanie hasła
Agata Hącia
Aktualizacja hasła
Agata Hącia
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google