Hasło
zbiorkom
Definicja
1.
Zbiorkom (albo zbiorkomy) to potoczna nazwa miejskiego, regionalnego, krajowego itd. systemu komunikacji publicznej (zbiorowej).
Przykłady użycia
Do tej pory brakowało w Polsce badań, które pochylałyby się nad problemem wykluczenia transportowego z perspektywy młodzieży, a jest to jedna z grup, która najbardziej cierpi na braku zbiorkomu. Gdy go nie ma, młodzi są skazani na szukanie pomocy u rodziców dysponujących własnym samochodem lub też - kiedy już mogą zrobić prawo jazdy – zakup własnego auta, na co jednak wielu nie może sobie pozwolić. (Źródło)
Ja kibicuję sprawnemu zbiorkomowi i racjonalnej gospodarce przestrzennej. (Źródło)
Chciałbym doczekać się czasów w których za wygląd informacji pasażerskiej będzie odpowiadał grafik/plastyk. Albo chociaż jakakolwiek osoba posiadająca w minimalnym stopniu odrobinę poczucia estetyki. Brakuje mi elegancji SIP spotykanej w zbiorkomie u naszych zachodnich sąsiadów. (Źródło)
Każdy dzień może być Dniem Bez Samochodu jeśli miasto sprzyja rowerom i zbiorkomowi. (Źródło)
Myślałam, żeby zmienić nudną pracę biurową na bycie listonoszką, ale lokalne zbiorkomy wciąż mnie namawiają na coś innego. (Źródło)
Informacja gramatyczna
Regularne formy lm. rzeczownika zbiorkom w zn. 1 trzeba odróżnić od form rzeczownika zbiorkomy, który ma znaczenie niepluralne, jest więc dokładnym semantycznym odpowiednikiem rzeczownika zbiorkom w zn. 1, w sensie niesionym przez formy lp.
Odsyłacze
por. zbiorkomowy
Definicja
2.
Zbiorkom to potoczna nazwa środków komunikacji publicznej (zbiorowej).
Przykłady użycia
Twój wpis pokazuje że jesteście zwykłymi DURNIAMI. Jeśli takie działania miały mieć sens to po 1 przypadku na 14 dni zamknąć WSZYSTKO Co tylko się da i granice Miesiąc czasu połowa ludzi lazi do pracy, jeździ zbiorkomami i zależała tych co czekali na nich w domach. (Źródło)
W trudnych czasach trzeba sobie umieć radzić. Dostaliśmy zlecenie od znanego przewoźnika na obszycie foteli w jego zbiorkomach. (Źródło)
Moje podróżowanie, jak wiecie jest często ekonomiczne, ale wcale nie tanie. Lubię mieć nocleg w dobrej lokalizacji, ale praktycznie wszędzie przemieszczam się zbiorkomami lub na własnych [nogach] . (Źródło)
Telefon itd. to nie, ale kilka razy zdarzało mi się zostawić "akcesoria" (okulary przeciwsłoneczne, szalik, rękawiczki) w zbiorkomie. Ostatnio wstawałem żeby wyjść i zapomniałem że mam na kolanach rękawiczki, przez co spadły na podłogę tramwaju jak wstawałem (…) (Źródło)
A po Hadze śmigają zmysłowe tramwaje! Myślicie, że taka kolorystyka ZbiorKomów przyjęłaby się w Polsce? (Źródło)
Informacja gramatyczna
Zbiorkom w zn. 2. jest często (zwykle) używany w lm.
Odsyłacze
por. zbiorkomowy
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Wyraz zbiorkom można interpretować jako kalkę słowotwórczą, dlatego został otagowany jednocześnie jako jednostka przejęta z języka obcego i jednostka powstała na gruncie języka polskiego.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Jeśli interpretować wyraz zbiorkom jako kalkę słowotwórczą, to za jej źródło trzeba uznać rosyjski (radziecki) sposób tworzenia skrótowców i innych form skróconych, o którym jest mowa w tym felietonie.
Informacje dodatkowe
Niewykluczone, że wyraz zbiorkom był znany przed 2003 r., ale w momencie opracowywania hasła zespół redakcyjny nie dysponuje szczegółowymi danymi dotyczącymi okresu, w którym to słowo było używane, ani jego zasięgu i frekwencji.
Hasło zgłoszone
8 stycznia 2022
Hasło opublikowane
8 stycznia 2022
Hasło zaktualizowane
23 lutego 2022
Zgłoszenie hasła
Agata Hącia
Opracowanie hasła
Agata Hącia
Aktualizacja hasła
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google