Hasło
spoko III
Definicja
Niektórzy ludzie komentują czyjeś zachowanie, jakąś sytuację itd., mówiąc potocznie i ekspresywnie: spoko, by wyrazić umiarkowaną akceptację dla nich i dać do zrozumienia, że nie należy się nimi przejmować.
Przykłady użycia
[...] stwierdził co prawda ze jest to operacja niezgodna z przepisami, ale podobno o niskiej szkodliwości … więc spoko (Źródło)
Mimo opłaty przesyłki priorytetowej przyszła konsola po 2 dniach [...]. Za opóźnienia w wysyłce amazon ma mi zwrócić pieniądze które dopłaciłem do przesyłki więc spoko. (Źródło)
ubezpieczenie jest też zależne od miasta. trochę mnie to dziwi ale tak właśnie jest. u mnie akurat jest dość tanie więc spoko, nie narzekam. (Źródło)
Konfabulacje pasują do Ciebie i będę się tego trzymał.
[...] Spoko. Możesz się trzymać nawet tego, że ziemia jest płaska. (Źródło)
Czy twój wygląd sprawia, że dziewczyny oglądają się za tobą na ulicach?
Tam, skąd pochodzę, nie ma innych kulturystów, w całym miasteczku jest jeszcze może trzech jako tako zbudowanych gości. Tak więc mięśnie w moich stronach nie są zbyt popularne. Jeśli się któraś zagapi, to chyba tylko dlatego, że wyglądam dla niej dziwacznie i trochę obrzydliwie. Ale spoko, te dziewczyny też nie są raczej dobrze zbudowane, większość z nich jest po prostu o siebie nie dba. (Źródło)
Informacja gramatyczna
Wyraz ten jest partykułą.
Informacja o przyczynie umieszczenia jednostki w słowniku
Spoko jest zarejestrowane m.in. przez Uniwersalny słownik języka polskiego pod red. S. Dubisza (Warszawa, 2003, t. III, s. 1333), jednak jako inna niż opisywana tu jednostka: jako „wykrzyknik nawołujący do zachowania spokoju”.
Hasło zgłoszone
20 grudnia 2021
Hasło opublikowane
7 stycznia 2022
Zgłoszenie hasła
Katarzyna Kłosińska
Opracowanie hasła
Katarzyna Kłosińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google