Hasło
trzaskobus
Definicja
Niektórzy ludzie w pewnych typach przekazu, zwłaszcza w publicystyce, mianem trzaskobusu określali autobus, którym w wyborach prezydenckich 2020 r. przemieszczał się po Polsce Rafał Trzaskowski, kandydat na prezydenta z ramienia Koalicji Obywatelskiej, wraz z częścią swojego sztabu wyborczego. Niekiedy trzaskobusami określano także autobusy, z których w czasie kampanii korzystali inni politycy w celu promowania tego kandydata.
Przykłady użycia
#TrzaskoBus z moją drużyną już w drodze do Sanoka. [...] szukajcie nas w okolicy Rynku. Mamy materiały, informacje i dużo pozytywnej energii! [Elżbieta Łukacijewska, posłanka popierająca Rafała Trzaskowskiego] (Źródło)

Stoi nielegalnie na zakręcie zasłania wyjazd nie widać czy coś z prawej strony jedzie halo halo milicja sierakowice proszę o interwencję trzaskobus zakłóca przejazd na ulicy piwnej (Źródło)
 Dzisiaj – mówił marszałek Olgierd Geblewicz – Zachodniopomorski Trzaskobus dotarł na Ziemię Gryficką. To ostatnia prosta, zostało 5 dni kampanii, ale do północy w piątek będziemy ją prowadzili bardzo intensywnie na rzecz naszego kandydata Rafała Trzaskowskiego, bo głęboko wierzymy, że będzie on silnym kandydatem który odbuduje polską wspólnotę. (Źródło)

Dzielna ekipa TrzaskoBusu, która wczoraj (czwartek rano) zawitała do Sanoka, przy bramie wiodącej do zamku natknęła się na kolonię letnią z Łoniowa k. Stalowej Woli wraz z przewodnikiem i opiekunami. Miejscem, gdzie spędzają wakacje, są Nowosielce k. Sanoka. (Źródło)

Ten radosny tłum dociera do pomnika Powstańców Warszawy przy którym czeka już „Pulchna, małomiasteczkowa, nie młoda ale nie starsza kobieta”, czyli Kidawa wraz z przywiezioną TRZASKOBUSEM – Powstańczynią Warszawską – opłacaną z prowizji agencji, wykonującej spoty dla Rafaua. [twitter.com, wpis skasowany]
Informacje pozajęzykowe
Wyraz pochodzi od nazwiska Rafała Trzaskowskiego, polityka partii Platforma Obywatelska.
Warianty
TrzaskoBus, Trzaskobus, TRZASKOBUS
Informacja gramatyczna
D. lp. trzaskobusu [w momencie publikacji hasła redaktorzy znaleźli tylko takie poświadczenia D. lp. tego rzeczownika]
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
28 czerwca 2021
Hasło opublikowane
28 czerwca 2021
Zgłoszenie hasła
Jarosław Łachnik
Opracowanie hasła
Jarosław Łachnik
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google