Hasło
koło
Definicja
Koło to inaczej kolos.
Przykłady użycia
Kolokwium tzw. „koło” – forma sprawdzenia wiedzy przyswojonej na danych wykładach i ćwiczeniach. W odróżnieniu od egzaminów odbywają się kilka razy w semestrze i obejmują węższy zakres materiału. Zazwyczaj mają formę pisemną, ale mogą się odbywać także w formie ustnej. (Źródło)
Kolokwium - albo „koło”, czyli studencka klasówka. Jego znaczenie najlepiej wyraża fraza używana przez rycerzy Władysława Łokietka do sprawdzania polskości mieszczan krakowskich: „soczewica, koło, miele, młyn”. Jak od pierwszego dnia studiów zafundujesz sobie solidny młyn nauki, to przetrwasz kolejne „koło”. Powinno być zapowiedziane, inaczej to „wejściówka”. (Źródło)
Jutro mam koło z metod probabilistycznych. Coś na pocieszenie? (Źródło)
Ja mam do poprawienia dwa koła. Jedno z gigantycznej części materiału, z zoologii, a drugie z botaniki [histologia]. tak to nie mam już żadnych poprawek. (Źródło)
Odsyłacze
por. kolo I
Informacja słowotwórcza
Wyraz koło jest derywatem słowotwórczym od wyrazu kolos lub kolokwium. Podobieństwo formalne do rzeczownika koło nazywającego figurę geometryczną oraz do przyimka koło (nienotowanych w naszym słowniku) jest przypadkowe – wszystkie te trzy słowa te są w stosunku do siebie homonimiczne.
Hasło zgłoszone
24 czerwca 2021
Hasło opublikowane
25 czerwca 2021
Zgłoszenie hasła
Agata Hącia
Opracowanie hasła
Agata Hącia
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google