Hasło
altmed
Definicja
1. Altmedem (rzadziej altmedycyną) określa się potocznie medycynę alternatywną. Słowo często wartościujące negatywnie, używane lekceważąco.
Przykłady użycia
Świat altmedu z oczywistych względów nie dysponuje wynikami żadnych takich badań. To są „przypadki”, że komuś się poprawiło. (Źródło)

Co chwilę spotykam się z jakimiś altmedowymi teoriami, i to nie tylko w internecie. Rodzina kilku moich znajomych siedzi bardzo głęboko w altmedzie, a nawet mój lekarz do najmądrzejszych nie należy. (Źródło)

Osoby, które korzystają z antykoncepcji, częściej zachodzą w ciążę – takie jest zdanie jednej z ekspertek. I nie jest to ekspertka altmedu czy płaskoziemca wierzący głęboko w teorie spiskowe (Źródło)

Warto zatem zapytać o rozkwit alt-medu w Polsce. Co sprawia, że w XXI w. rzesze rodaków wolą zawierzyć ryzykownym terapiom? (Źródło)

Pozostań pod kontrolą lekarza, ale weź swoje zdrowie we własne ręce. On nie śledzi badań, nie interesuje się altmedem, a wręcz zazwyczaj go krytykuje. (Źródło)

Zapewne każdy z nas ma jakieś własne, wypróbowane sposoby na przeziębienia i grypę. Często są to "babcine" metody, które niektórym mogą kojarzyć się z altmedem i szamaństwem. Nie zawsze tak jest! (Źródło)

Osobiście toczę również walkę o to aby informacje dotyczące żywienia przekazywane w mass mediach miały więcej związku z dowodami naukowymi niż prywatnymi przekonaniami, miejskimi legendami i hasłami marketingowymi, jednak na tym polu sukcesy oceniam na wciąż umiarkowanie satysfakcjonujące, w obliczu chaosu medialnego i szturmu samozwańczych szamanów alt medu. (Źródło)
Warianty
Informacja gramatyczna
D. lp. altmedu
Definicja
2. Atmedem (a także altmedowcem, rzadziej altmedykiem) określa się też potocznie (i zwykle lekceważąco lub pogardliwie) zwolennika medycyny alternatywnej, zwłaszcza zajmującego się nią zawodowo i pracującego jako specjalista oferujący niekonwencjonalne terapie i praktyki medyczne.
Przykłady użycia
Nóż się w kieszeni otwiera, jak się słyszy o wlewaniu 100 gramów witaminy C do krwi. Ale te altmedy mają pomysły! Nie robili przecież nawet badań, czy to przypadkiem nie szkodzi, a nawet nie zabija! (Źródło)

Ale jeżeli nie jestem w stanie w inny sposób dostarczyć sobie niezbędnych witamin, to suplementuję. (…) Ja nie jestem alt-medem, nie gonię za pełnią naturalności, nie unikam wszelkiej chemii w życiu. (Źródło)

Ale prawie wszyscy spece od pasożytów to altmedy. Idź do dobrego internisty. (Źródło)

Mówimy o pewnych "cudach" które się dzieją w gabinetach altmedów, a potem są dowodem na siłę altmedycyny. (Źródło)

Kiedy wejdziecie na jakiś portal i spojrzycie poniżej dowolnego newsa o kolejnej ofierze altmedów, ujrzycie przepastny krajobraz umysłowej pustyni. Dziesiątki wysoko ocenianych komentarzy od osób stojących murem za znachorami oraz ich szamańskimi metodami. (Źródło)

Według części altmedów komórki nowotworowe miałyby być tak naprawdę zakamuflowanymi rzęsistkami (…). (Źródło)

Głowa, owszem boli zawsze z jakiegoś powodu. Są jednak tacy, rzecz jasna różni ezoterycy, altmedzi, magowie, jest ich całe mnóstwo, którzy twierdzą, że ból oznacza tęsknotę za miłością i tęsknotę za oparciem w drugiej osobie. (Źródło)

No dobra, ale chyba jest różnica pomiędzy sprzedawaniem jakichś suplementów, a namawianiem do rezygnacji z leczenia np. raka i proponowanie witaminy C ZAMIAST leczenia. (…) To już łatwiej pozwać kogoś kto oszukuje w reklamie, nie wiem, elektroniki niż altmeda, który może się przyczynić swoimi kłamstwami do śmierci ludzi. (Źródło)
Warianty
Informacja gramatyczna
D. lp. altmeda
Definicja
3. Niektórzy nazywają altmedami niekonwencjonalne metody leczenia, a także preparaty ziołowe, witaminy i inne substancje stosowane w medycynie alternatywnej zamiast leków. Słowo często wartościujące negatywnie, używane lekceważąco.
Przykłady użycia
Czemu ten gość jeszcze nie jest w pierdlu za robienie z ludzi debili i niszczenie ich zdrowia tymi swoimi altmedami, takimi jak wstrzykiwanie do serca witaminy C bo to wyleczy raka? (Źródło)

Nie wiem, czy portalom informacyjnym po drodze w walce z takimi wiatrakami. Jakieś 95% reklam które prezentują to normalne produkty typu konto w banku, soki czy depilatory, ale mają i altmedy… a w okienkach z reklamami wyświetlanymi w oparciu o moje zainteresowania reklamują mi ostatnio orchid seeds na jakichś zupełnie dziwacznych, zagranicznych stronach. (Źródło)

Jeśli komuś się wydaje, że przy zachowaniu jakiejkolwiek profilaktyki, czy to kp czy szczepienia, czy suple czy inne altmedy, uniknie infekcji i zakażeń, to jest naiwny. (Źródło)

Medycyna to badania, leki i sprawdzanie ich wpływu na chorobę. To jest realne, namacalne i mierzalne działanie. Wszystko inne to czary-mary. […] wszelkie altmedy tylko wyprowadzają mnie z równowagi: ziarnka gorczycy, żywe krople krwi i inne takie są dla mnie urągowiskiem dla rozumu. No ale już takie zielarstwo, umiejętnie prowadzone, w zgodzie z lekami, jeśli się jakieś przyjmuje na stałe, zdrowe żywienie i ogólna higiena życiowa też się często zalicza do altmedów. A jednak jest różnica. (Źródło)
Informacja gramatyczna
W momencie opracowania hasła redaktorzy nie znaleźli poświadczeń form D. lp. słowa altmed w zn. 3. Rzeczownik altmed w tym znaczeniu używany jest głównie w liczbie mnogiej (por. Informacja gramatyczna dotycząca znaczenia nr 4).
Definicja
4. Altmedem bywa też nazywany ogół metod i substancji leczniczych stosowanych w medycynie alternatywnej lub w jakiejś jej odmianie. Słowo zwykle wartościujące negatywnie, używane lekceważąco.
Przykłady użycia
Gdy w miasteczku nie było lekarza, wszystkich leczył aptekarz – altmedem, czyli ówczesnymi odpowiednikami „witaminy B17” i „vilcacory”. (Źródło)

Ciekawa sprawa , że tylko jakoś w realu kompletnie nie widziałem nikogo wyleczonego altmedem z niczego poważnego.Najwyraźniej " nie była mi dana łaska wiary" (Źródło)

Autor ma niby niezłą koncepcję, żeby zwolnić, rozmawiać i cieszyć się życiem, ale książka idzie w złą stronę w każdym rozdziale. Z tego przegięcia wychodzi szkodliwy potworek - lecz się altmedem, czyli odstaw leki i Powoli umrzyj. (Źródło)
Informacja gramatyczna
D. lp. altmedu.

Rzeczownik altmed w tym znaczeniu używany jest wyłącznie w liczbie pojedynczej (por. Informacja gramatyczna dotycząca znaczenia nr 3).
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Wyraz altmed w zn. 1 można interpretować dwojako: jako zapożyczenie z języka angielskiego lub jako wyraz utworzony na gruncie polszczyzny.
Informacja słowotwórcza
Leksem altmed w zn. 1 jest derywatem, jeśli interpretujemy go jako jednostkę powstałą na gruncie języka polskiego.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Jeśli uznamy altmed w zn. 1 za zapożyczenie, to jego źródłem jest angielski wyraz altmed (w tekstach angielskich słowo to funkcjonuje jako przymiotnik lub jako rzeczownik).
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
5 czerwca 2021
Hasło opublikowane
10 grudnia 2021
Hasło zaktualizowane
30 września 2021 10 grudnia 2021
Zgłoszenie hasła
Barbara Pędzich
Opracowanie hasła
Barbara Pędzich
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google