Hasło
gównoburza
Definicja
Gównoburzą niektórzy potocznie, bardzo ekspresywnie, z odcieniem dezaprobaty nazywają gorącą dyskusję, wielki spór, ogromne zamieszanie itd. dotyczące błahych spraw. Podobne znaczenie oddaje znany od dawna frazeologizm burza w szklance wody (mający jednak słabszą niż gównoburza ekspresję).
Przykłady użycia
"A taką małą gównoburzę wywołałem ostatnio wrzucając na twarzoksiążkę link do informacji na temat delegalizacji islamu w Angoli" (Źródło)

Zapraszamy na kolejny odcinek. Tym razem rozmawiamy między innymi o „gównoburzy” wokół Wiedźmina 3, strachu przed Apple Music i ograniczonym treściowo dostępie do sieci. (Źródło)

"Z komentarzy dowiaduję się przerażającej prawdy o części mieszkańców mojego miasta. Dla nich smog to jedynie "gównoburza". Czytam wypowiedzi 30- i 40-latków, którzy zachowując się jakby byli dużo starsi, piszą, że "takie kiedyś było życie. Nie było luksusów, ale nikt nie płakał i przeżyliśmy wszyscy". Dla nich walka ze smogiem to "przewracanie się w głowie od dobrobytu" [...].  (Źródło)

Z okazji gównoburzy która tu się rozpętała, pragnę przypomnieć, że ekspedientka która odmówiła obsługi, zapewne już nie pierwszy raz musiała radzić sobie z taką sytuacją. Bezdomni są jak gołębie, nakarmisz jednego, zleci się stado. Już sobie wyobrażam, jakie syfiaste posty byście tu wysmarowywali gdyby za każdym razem kiedy odwiedzicie KFC, Maca czy jakikolwiek inny fastfood, oblatywało was stadko meneli i żebrało o jedzenie,kasę, fajki, cokolwiek.  (Źródło)

[…] gównoburzę robi się ze wszystkiego. Każda wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego albo innego przedstawiciela PiS, jeśli ją odpowiednio przekręcić, będzie dobrą pożywką dla chórów nieustannie oburzonych „tym, co się dzieje”.  (Źródło)
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Jest to kalka, a więc struktura mająca obce pochodzenie, lecz rodzime wypełnienie leksykalno-morfologiczne.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Źródłem tego rzeczownika jest angielski wyraz shitstorm 'sytuacja, w której niezgadzający się ze sobą ludzie ostro się kłócą'.
Hasło zgłoszone
2 czerwca 2021
Hasło opublikowane
11 czerwca 2021
Zgłoszenie hasła
Katarzyna Kłosińska
Opracowanie hasła
Katarzyna Kłosińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google