Hasło
dystraktor
Definicja
Dystraktorem (a także rozpraszaczem) nazywa się coś, co rozprasza naszą uwagę i nie pozwala się skupić na wykonywanej czynności.
Przykłady użycia
To nie są nawet jakieś tak sympatyczne „przeszkadzacze”, a okropne dystraktory próbujące wytrącić Cię ze stanu skupienia i ześrodkowania myśli na konkretnym zadaniu, (…) Walczą z Tobą o cenny czas, połykając niewinne minutki sumujące się w kwadranse, a nawet godziny spędzone na.... no właśnie – na niczym. (Źródło)

URLOP MARZEŃ W DOMU - JAK TO ZROBIĆ? Po pierwsze, pozbyć się dystraktorów urlopowych. Większość z nas nie potrafi wypocząć w domu, bo od razu znajduje sobie jakieś zajęcie, np. mycie okien, wymianę paneli, zasłon, obejrzenie wszystkich powtórek seriali w telewizji. (Źródło)

Dystraktorom w pracy ulegamy łatwo, szczególnie gdy piątą czy szóstą godzinę siedzimy przy biurku wykonując rutynowe czynności. Media społecznościowe, emaile, rozmowy telefoniczne, spotkania… (Źródło)

Otaczamy się dystraktorami, takimi jak muzyka reklamy atakujące nas z każdej strony, przekaz video, czy muzyka w słuchawkach. (Źródło).

Kolejnym dystraktorem są czekające na wykonanie obowiązki. Mogą występować w postaci powracających notorycznie myśli o zadaniach, które jeszcze mamy wykonać bądź widniejących na powierzchni biurka dokumentów, które o tych zadaniach nam wciąż przypominają. (Źródło)
Informacja o przyczynie umieszczenia jednostki w słowniku
Wyraz dystraktor był już obecny w polszczyźnie jako termin psychologiczny (np. Wielki słownik wyrazów obcych PWN pod red. M. Bańki z 2003 r. notuje go z kwalifikatorem psych.). Jego neologiczność, oznaczona tagiem „jednostka odnotowana ze względu na nowy zasięg”, wiąże się z obecnością w tekstach ogólnych (nie tylko specjalistycznych).
Hasło zgłoszone
15 czerwca 2021
Hasło opublikowane
15 czerwca 2021
Hasło zaktualizowane
14 października 2023
Zgłoszenie hasła
Barbara Pędzich
Opracowanie hasła
Barbara Pędzich
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google