Hasło
wychodzenie z szafy
Definicja
Wychodzeniem z szafy (a także wyoutowywaniem się) nazywa się ujawnianie jakiegoś faktu dotyczącego własnego życia (związanego głównie z orientacją seksualną, tożsamością płciową itp.), który był długo utrzymywany w tajemnicy ze względu na to, że nie zostałby zaakceptowany przez pewną część społeczeństwa jako naruszający przyjęte przez nie normy.
Przykłady użycia
Wiele osób stawia takie pytanie, najczęściej zupełnie nie rozumiejąc z czym wiąże się w życie przed coming outem. To życie w ukryciu – zupełnie jakby zrobiło się coś strasznego i konieczne byłoby ukrywanie się z tego powodu. To często udawanie kogoś, kim się nie jest, zachowywanie się w taki sposób, by „nie wzbudzać podejrzeń”. A jest to sytuacja o tyle trudna, że nie mówimy o jednym coming oucie. Nie dotyczy to jednego zdarzenia, a mnogości takich sytuacji. Bo coming out, to takie wychodzenie z szafy każdego dnia. (Źródło)
Dziś Międzynarodowy Dzień Coming Outu! Przypomnijmy zatem, jak radzimy sobie z wychodzeniem z szafy w Polsce. Z zeszłorocznych badań Miłość nie wyklucza wynika, że duża część osób nieheteroseksualnych otwarcie mówi o swojej orientacji psychoseksualnej, ale najczęściej w sytuacjach prywatnych. Aż 96% dzieli się tą informacją z przyjaciółmi, a 75% ze znajomymi. (Źródło)
Międzynarodowy Dzień Wychodzenia z Szafy przypada 11 października - został ustanowiony w 1988 r. dla upamiętnienia marszu środowiska LGBT, który odbył się rok wcześniej w Waszyngtonie i zgromadził około 500 tys. osób domagających się równych praw. (Źródło)
Niedawno na blogu namawiałam was do wychodzenia z szafy. Bezdzietność z wyboru to stosunkowo nowe zjawisko, słabo rozpoznane i na ogół nierozumiane. Społeczeństwo nie zdążyło się z nim jeszcze otrzaskać. Dlatego zamiast milczeć i powtarzać „nie, bo nie”, warto mówić o tym. Tłumaczyć. Edukować. Dlaczego ktoś miałby mnie rozumieć, skoro nie zadałam sobie trudu, by cokolwiek wyjaśnić? (Źródło)
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Jednostkę można traktować jako powstałą na gruncie polszczyzny lub jako zapożyczoną.
Informacja frazeologiczna
Jeśli jednostkę uznamy za powstałą na gruncie polszczyzny, to jej źródłem jest zwrot wychodzić z szafy.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Jeśli uznamy, że frazeologizm jest zapożyczeniem, to jego źródłem jest angielska jednostka to come out / coming out of the closet (dosł. ‘wyjść / wychodzić/ wyjście / wychodzenie z szafy’; w angielszczyźnie jednym ze znaczeń słowa closet ‘szafa’ jest ‘zachowanie tajemnicy’).
Informacje dodatkowe
O frazeologizmach wychodzić z szafy, wyjść z szafy można przeczytać w artykule Marcina Zabawy O coming oucie i wyrażeniach pokrewnych w polszczyźnie, „ LingVaria”, 2021, nr 2, s. 107—118.
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
9 czerwca 2023
Hasło opublikowane
26 sierpnia 2023
Zgłoszenie hasła
Katarzyna Kłosińska
Opracowanie hasła
Katarzyna Kłosińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google