Hasło
wyoutowywać I
Definicja
Niektórzy ludzie mówią potocznie, że ktoś wyoutowuje jakąś osobę, jeśli – zwykle bez jej akceptacji – ujawnia, że jest ona homoseksualna, niebinarna, poddała się zabiegowi korekty płci itp.
Przykłady użycia
Jules (Nathan Stewart-Jarrett) jest jedną z najsłynniejszych drag queen lokalnej sceny. Prowokacyjny, nie tylko w kwestii scenicznych strojów, zbyt odważnie odpowiada na zaczepkę dresa w nocnym sklepie, przez co następne kilka godzin spędza leżąc pobity na ulicy […]. Kiedy w końcu Jules postanawia wyjść do gejowskiej łaźni, spotyka tam nie kogo innego, jak swojego oprawcę, Prestona (George MacKay), miejscowego dilera. Bez makijażu i scenicznego ubioru pozostaje nierozpoznany, a wręcz „poderwany”. Decyzja o pójściu za agresorem wydaje się być z początku szalona. Przerażony, wycofany chłopak ma jednak plan zemsty: nagrać bandytę z ukrycia podczas stosunku i zamieścić nagranie w internecie, wyoutowując tym samym siedzącego w szafie przemocowca. (Źródło)

Byłem szalony. Po brytyjskich doświadczeniach uważałem, że trzeba wyoutowywać osoby publiczne, które są gejami, a wypowiadają się homofobicznie […]. (Źródło)

Jej zdaniem politycy Lewicy nie powinni wyautowywać prawicowych gejów. (Źródło)

Początkowo publicystka napisała tylko o długu, którego zwrotu nie mogła wyegzekwować od byłego przyjaciela pisarza […]. W odpowiedzi pisarz zarzucił [jej – red.] molestowanie, na co ona zareagowała ujawniając szczegóły jego życia intymnego - skutecznie go wyautowując.   (Źródło)

[…] może służyć jako bardzo dobry podręcznik dlaczego absolutnie nie wolno kogoś wyautowywać i dlaczego ważne jest by osoba sama decydowała co komu i jak powie. (Źródło)
Warianty
Wymowa
[wyałtowywać]
Informacje dodatkowe
W momencie rejestracji hasła redaktorzy nie znaleźli poświadczeń użyć spodziewanego wariantu wyałtowywać.
Więcej w artykułach:
A. Niepytalska-Osiecka, O najnowszych znaczeniach czasowników wyoutować i wyoutować się, „Poradnik Językowy” 2016, nr 6, s. 77—84.
M. Zabawa, O coming oucie i wyrażeniach pokrewnych w polszczyźnie, „LingVaria” 2021, nr 2, s. 107—118 (dostępnym tu).
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
4 sierpnia 2023
Hasło opublikowane
26 sierpnia 2023
Zgłoszenie hasła
Katarzyna Kłosińska
Opracowanie hasła
Katarzyna Kłosińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google