Hasło
puszkarz II
Definicja
Puszkarz to potoczne określenie osoby, która zbiera puste puszki po napojach, by sprzedać je jako złom.
Przykłady użycia
W tej robocie chodzi o to, by znaleźć jak najwięcej aluminiowych puszek. Dlatego każdy szanujący się puszkarz nosi przy sobie magnes (pan Mirek posiada ich kilka, akurat ma kawałek takiego na lodówkę, po fragmencie sukienki można założyć, że była na nim Królewna Śnieżka). (Źródło)
Najgorzej mają "puszkarze", za kilogram aluminium otrzymują nie całe 2 złote, podczas gdy kilka miesięcy temu inkasowali dwa razy więcej. Zdaniem analityków rynku, sytuacja uderza szczególnie w ludzi biednych i bezdomnych, którzy w ten sposób sobie dorabiali. (Źródło)
Choć zbieracze grasują nocami cały rok, dają się we znaki latem. (…) Przyzwyczailiśmy się do tego, że letnimi nocami ciszę przerywają śpiewy i okrzyki powracających do domów balangowiczów. Od pewnego czasu przyzwyczajamy się do odgłosów „polowania puszkarzy”. (…) „Puszkarze” są zaopatrzeni w: wózki, siatki i plecaki. Z długimi drutami – pogrzebaczami w ręku wyruszają na nocne łowy. Na rowerach i na piechotę. Wchodzą do śmietników, grzebią i… brzdęk, zgrzyt… Puszki trzeba przecież zgnieść, zanim się je zabierze. Po pierwsze wtedy więcej się ich zmieści, a po drugie na skupie przyjmują tylko zgniecione. Wygrzebane „aluminiowe skarby” trafiają z hukiem na chodnik i pod but… Łup – echo roznosi się pomiędzy blokami! (Źródło)
Za bardzo popularną miedź płacono niedawno 17 złotych za kilogram. Aktualnie kosztuje zaledwie 8 złotych. Staniał też złom stalowy, z 70 groszy na 40 groszy. Najgorzej mają "puszkarze", bo za kilogram aluminium otrzymują 2 złote, podczas gdy kilka miesięcy temu inkasowali dwa razy więcej. (Źródło)
Informacja o przyczynie umieszczenia jednostki w słowniku
W języku polskim od bardzo dawna jest słowo puszkarz nazywające ‘rzemieślnika trudniącego się wyrobem broni palnej, szczególnie puszek; rusznikarza’, ‘żołnierza obsługującego działo artylerzysty, kanoniera’ (cyt. za Słownikiem języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego). Jednak rzeczownik puszkarz odnotowany w słowniku OJ UW (‘osoba zbierająca puste puszki, by sprzedać je jako złom’) nie wywodzi się od tego historyzmu (nie łączy się z nim w stosunku polisemii), lecz jest współcześnie utworzonym derywatem słowotwórczym od wyrazu puszka (‘blaszany pojemnik w kształcie walca’). A zatem puszkarz historyczny i puszkarz neologiczny są homonimami, dlatego hasło w słowniku OJ UW zostało otagowane jako „jednostka odnotowana ze względu na nową formę”.
Ponadto puszkarz ‘zbieracz puszek po napojach’ jest homonimiczny w stosunku do puszkarza ‘kierowcy samochodu osobowego’ – nie są to kopolisemy, ponieważ leksemy te nawiązują do innych znaczeń rzeczownika puszka.
Hasło zgłoszone
25 sierpnia 2023
Hasło opublikowane
25 sierpnia 2023
Zgłoszenie hasła
Agata Hącia
Opracowanie hasła
Agata Hącia
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google