Hasło
wyoutowanie się
Definicja
Wyoutowanie się (a także wyoutowanie) to ujawnienie jakiegoś faktu dotyczącego własnego życia (związanego głównie z orientacją seksualną, tożsamością płciową itp.), który był długo utrzymywany w tajemnicy, gdyż nie zostałby zaakceptowany przez pewną część społeczeństwa jako naruszający przyjęte przez nie normy. Słowo potoczne.
Przykłady użycia
Wyoutowanie się w pracy wymaga odwagi, ale ma kluczowe znaczenie dla rozwoju zawodowego i ogólnego dobrego stanu zdrowia. (Źródło)

[…] wiele z krajów stawia kolejne absurdalne i narażające na przykrości wymogi, jak np. brytyjski wymóg 2-letniego funkcjonowania w danej roli społecznej – przez 2 lata trans kobiety przy każdym okazaniu dokumentów muszą liczyć się z wyoutowaniem się jako osoba transpłciowa, a często również niedowierzaniem urzędników i dalszymi problemami. (Źródło)

[…] często jednym z najtrudniejszych coming outów, który stoi przed osobą LGBT+ jest wyoutowanie się przed rodzicami. (Źródło)

Dlaczego o tym opowiadać? Bo każde „wyoutowanie” się z aborcji to walka ze stygmą i fałszywym przekonaniem, że aborcje powinny dziać się w tajemnicy, po cichu, w ukryciu, w wielkim poczuciu wstydu i winy. Nie muszą i nie powinny! (Źródło)

Jeden z bohaterów wspomina też, że przebieranie się i tańczenie do piosenek B. najpierw w bezpiecznym zamknięciu w swoim pokoju doprowadziło go do akceptacji własnej orientacji seksualnej i w efekcie do decyzji o wyautowaniu się. (Źródło)

takich rzeczy nie mówi się obcemu człowiekowi! wyałtowanie się przed nieznanym gościem ? mówienie niewiadomo komu o swoich preferencjach seksualnych? gość może być np. homofobem i nawet zrobić krzywdę tej kobiecie! absolutnie nie mów jakiemuś gościowi (kto wie , może to psychopata, który będzie chciał cię nawrócić na facetów) że wolisz sypiać z kobietą! co to za rada w ogóle? (Źródło)
Warianty
Wymowa
[wyałtowanie się]
Informacje dodatkowe
Więcej w artykułach:
A. Niepytalska-Osiecka, O najnowszych znaczeniach czasowników wyoutować i wyoutować się, „Poradnik Językowy” 2016, nr 6, s. 77—84.
M. Zabawa, O coming oucie i wyrażeniach pokrewnych w polszczyźnie, „LingVaria” 2021, nr 2, s. 107—118 (dostępnym tu).
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
4 sierpnia 2023
Hasło opublikowane
25 sierpnia 2023
Zgłoszenie hasła
Katarzyna Kłosińska
Opracowanie hasła
Katarzyna Kłosińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google