Hasło
polexit
Definicja
Słowo polexit opisuje przyszłą hipotetyczną sytuację, w której Polska opuszcza struktury Unii Europejskiej.
Przykłady użycia
W debacie politycznej na temat uczestnictwa w Unii Europejskiej z jednej strony pojawiają się głosy o ewentualnym polexicie, czyli opuszczeniu Unii Europejskiej (UE) przez Polskę. (Źródło)
— Nagle się okaże, że jesteśmy za wolnym rynkiem, ale nie chcemy tego dyktatu klimatycznego. Więc np. wyjdziemy z Unii Europejskiej albo otworzymy naszą umowę akcesyjną i sobie wynegocjujemy nową — powiedział Miłosz Wiatrowski-Bujacz o tym, jak wyborcze koalicje mogą wpłynąć na scenariusz polexitu. Na żywo rozmawialiśmy o popularności Sławomira Mentzena i Konfederacji. (Źródło)
Premier: Rezygnacja z polityki klimatycznej oznaczałaby Polexit (Źródło)
W ewentualnym referendum zagłosuję za "polexitem". [nazwa użytkownika komentującego artykuł prasowy] Całkowicie zgadzam się z postawioną w artykule diagnozą. [wypowiedź tego użytkownika] (Źródło)Dlaczego nie polexit? Suwerenna Polska straszy ślimakami i Rosją, ale nie mówi najważniejszego Od euromitów na temat ślimaków i marchewek, po wmawianie, że Polska traci finansowo na członkostwie w UE - Suwerenna Polska od lat wiernie kopiuje narracje brexitowe. W ostatnim czasie dorzucili do tego teorię spiskową o tym, że Unia wepchnie nas w łapy Rosji. Dlaczego zatem z UE nie wyjdziemy? (Źródło)
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Słowo polexit zostało utworzone na gruncie języka polskiego, ale zarówno model słowotwórczy, jak i jedna z podstaw (exit) są przejęte z języka angielskiego, dlatego wyraz został otagowany dwoma tagami: „jednostka powstała na gruncie języka polskiego” i „jednostka przejęta z języka obcego”.
Informacja słowotwórcza
Wyraz polexit – pod względem słowotwórczym – może być interpretowany jako derywat złożony od postaw Polska oraz exit ('wyjście').
Informacja o pochodzeniu jednostki
Jedną z podstaw wyrazu jest angielski rzeczownik exit ('wyjście'). Z języka angielskiego został przejęty również model słowotwórczy prowadzący do utworzenia wyrazu. Wyraz został dodatkowo uznany za brukselizm, ponieważ jego użycie silenie wiąże się z Unią Europejską pod względem tekstowym i znaczeniowym, a dodatkowo – model słowotwórczy prowadzący do jego utworzenia jest często wyzyskiwany w języku angielskim używanym jako język Unii Europejskiej (por. italexit, frexit).
Informacje pozajęzykowe
Wyraz pojawia się często w kontekście działań rządu Zjednoczonej Prawicy, który wydaje się dość silnie skonfliktowany ze strukturami Unii Europejskiej. Zjawisko nazwane przez leksem bywa wskazywane przez przeciwników rządu jako jedno z większych zagrożeń dla przyszłości Polski, także ze względu na to, że niektóre partie wchodzące w skład obozu prawicowego, są odbierane przez dużą część społeczeństwa jako jawnie antyeuropejskie (np. Suwerenna Polska czy Konfederacja).
Informacje dodatkowe
Wariant jest niezgodny ze współczesną normą ortograficzną (nazwy wydarzeń politycznych i historycznych piszemy od małych liter). Jest prawdopodobnie wynikiem skojarzenia nazwy hipotetycznego wydarzenia z rzeczownikiem Polska, wyrażeniem wyjście Polski z Unii Europejskiej.
Warianty
Polexit
Wymowa
[polegzit]
Informacja gramatyczna
Wyraz polexit jest rzeczownikiem odmiennym rodzaju męskiego (męskorzeczowego), np. D. polexitu, N. polexitem, Ms. polexicie.
Hasło zgłoszone
2 lutego 2022
Hasło opublikowane
25 sierpnia 2022
Zgłoszenie hasła
Jarosław Łachnik
Opracowanie hasła
Jarosław Łachnik
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google