Hasło
pokolenie sandwiczowe
Definicja
Pokoleniem sandwiczowym (a także pokoleniem kanapkowym, pokoleniem przegubowym albo generacją kanapkową) określa się osoby w średnim wieku, które sprawują opiekę zarówno nad starzejącymi się rodzicami, jak i nad dorastającymi dziećmi (lub pomagają dorosłym już, ale wymagającym wsparcia dzieciom), nierzadko zajmując się jednocześnie pracą zawodową. Wyrażenie używane głównie w tekstach publicystycznych.
Przykłady użycia
O ile dzisiejsze "pokolenie sandwiczowe" to grupa beneficjentów przemian ustrojowych, która właśnie dobija do pięćdziesiątki, to niebawem w finansowe kleszcze i zobowiązania wobec dwóch pokoleń wpadną osoby w wieku 60 lat i więcej (…). (Źródło)

Kiedy mama reprezentuje pokolenie sandwiczowe. Sama zajmuje się rodzicami, i dziećmi [tytuł artykułu – przyp. B.P.] (Źródło)

90 latek potrzebuje stałej opieki albo mieszka w DPS. Te pieniadze pozwolą opłacić DPS albo zatrudnić opiekunkę do takiej osoby. Tak tak tak. Pokolenie sandwichowe odpocznie troszkę. (Źródło)

Tytuł zapewnia dotarcie do coraz szerszej grupy czytelników, w sile wieku, które stanęły przed zadaniem opieki nad najbliższymi. To odpowiedź na ważne społecznie zjawisko starzenia się polskiego społeczeństwa i pokolenia sandwichowego. (Źródło)
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Wyrażenie pokolenie sandwiczowe jest kalką, dlatego zostało otagowane jednocześnie jako jednostka przejęta z języka obcego i jednostka powstała na gruncie języka polskiego.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Źródłem wyrażenia pokolenie sandwiczowe jest angielskie określenie sandwich generation o takim samym znaczeniu jak polska jednostka.
Warianty
Odsyłacze
por. sandwicz
Hasło zgłoszone
19 czerwca 2023
Hasło opublikowane
19 czerwca 2023
Zgłoszenie hasła
Barbara Pędzich
Opracowanie hasła
Barbara Pędzich
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google