Hasło
szczepionkosceptycyzm
Definicja
Jako szczepionkosceptycyzm określa się przekonanie, że szczepionki przeciwko COVID-19 (czy też jakiekolwiek szczepionki) są szkodliwe albo że nie ma wystarczających dowodów na ich skuteczność, więc nie należy się szczepić.
Przykłady użycia
Jeżeli w trudnych sprawach unikamy dyskusji o słabych stronach rozwiązań i o istniejących wątpliwościach, to wielu ludzi wyciągnie wniosek, że coś chcemy ukryć. W przypadku covid-19 zaowocuje to szczepionkosceptycyzmem. Zwłaszcza jeżeli jasno nie przedstawimy bilansu scenariusza alternatywnego. To znaczy następstw rezygnacji ze szczepień lub opóźnienia ich na czas nieokreślony. Myślę, że nie od rzeczy byłoby przyjąć wyważone, szwajcarskie podejście do problemu. Mogłoby być skuteczną odtrutką na szczepionkosceptycyzm. (Źródło)

– no cóż, szczepionkosceptyk, to ktoś, kto nie jest antyszczepionkowcem (której to kategorii Pan wydaje się być przykładem, chyba, że jest Pan bezinteresownym trollem), ale ma wątpliwości. Paradoksalnie, szczepionkosceptycyzm, z moich własnych obserwacji, wydaje się dotyczyć osób o dobrym poziomie wykształcenia i jednocześnie – o analitycznych umysłach. (Źródło)

Tradycyjnie już w kolejnym sondażu szczepionkosceptycyzm jest znaczący również wśród sympatyków ruchu Szymona Hołowni – 36 proc. z nich nie chce się dać ukłuć w ramię. (Źródło)

Zaczyna się też trudny okres dla tych polityków, którzy przez ostatnie tygodnie próbowali zbijać społeczny kapitał na szczepionkosceptycyzmie. Przodowali w tym głównie posłowie Konfederacji, którzy nawet dzisiaj, w dzień w którym plan szczepienia Polaków oficjalnie ruszył, nie stronili od argumentów każących dwa razy zastanowić się przed zaszczepieniem się. (Źródło)
Informacje pozajęzykowe
Słowo to upowszechniło się w związku z pandemią COVID-19.
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
11 grudnia 2022
Hasło opublikowane
11 grudnia 2022
Zgłoszenie hasła
Barbara Pędzich
Opracowanie hasła
Barbara Pędzich
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google