Hasło
gastroturystyka
Definicja
Gastroturystyka to taki sposób zwiedzania różnych miejsc, w którym (niemal) najważniejszą rolę odgrywa próbowanie lokalnych potraw, przysmaków, zapoznawanie się z jedzeniem typowym dla określonego miejsca (regionu, obszaru).  Słowo używane głównie przez osoby zainteresowane turystyką, kulinariami, kuchniami świata.
Przykłady użycia
Gastroturystyka, czyli gdzie warto pojechać, żeby delektować się dobrą kuchnią (Źródło)

Przetrznąsnęliśmy kulinarną mapę Polski, żeby znaleźć wszystko inne. Inaczej podane, inaczej przyrządzone przez ludzi, dla których mieszanie w garach to sposób na życie. Nie mamy tu miejsca na pokazanie wszystkich, ale kilka namiarów zapiszcie w notatniczkach, jeśli gastroturystyka to coś, do czego biją wam serca. (Źródło)

GASTROTURYSTYKA, czyli kilka słów o tym co jadłam we Włoszech. Wracam do Was z nietypowym i pierwszym jak dotąd postem tego typu. Bedzie on odnosił się do mojej ostatniej kilkudniowej wycieczki do Włoch, a konkretniej regionów Toskanii. (Źródło)

W prawie każdym tekście staram się przemycać na różne sposoby info o naszej przypadłości…tfu…naszej odmianie turystyki, a mianowicie: gastroturystyce. Nasze zwiedzanie jednoznacznie związane jest ze spożywaniem, czasami mam wrażenie, iż poszukując czegoś dobrego „do wtranżolenia” jak gdyby przy okazji poznajemy okolicę ? (Źródło)

Gastro-turystyka w Warszawie. Stolica Polski, ze względu na ogrom zniszczenia, który ją dotknął w trakcie wojny, prezentuje się nieco inaczej niż Kraków czy Wrocław. Bowiem z tego względu jej krajobraz jest znacznie bardziej nowoczesny. Tendencja ta jest także dostrzegalna w gastro-turystyce, bowiem restauracje w Warszawie cechują dość niekonwencjonalne rozwiązania, szczególnie jeśli z założenia króluje w nich kuchnia polska. (Źródło)

Projekt obejmuje opracowanie unikalnego rozwiązania oferującego szeroko pojęte spójne działania promocyjne dla rynku gastronomicznego z wykorzystaniem potencjału mediów społecznościowych (budowanie społeczności zaznajomionej z kulturą restauracyjną tzw. gastro turystyka), budowanie wizerunku polskiej gastronomii jako bogatej, promującej zdrowe nawyki żywieniowe, dostępnej dla każdego formy spędzania wolnego czasu i zachęcenie do jej eksplorowania. (Źródło)

Gastro-turystyka nie jest niczym zaskakującym ani nowym. Świadczy o tym chociażby popularność programów kulinarnych, w których prowadzący odkrywają przed nami nowe, nieznane w rodzimej kuchni smaki. Poza tym sami często przyznajemy, że wolimy pojechać na wakacje do kraju, którego kuchnia nam smakuje. (Źródło)
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
W tej kategorii zaznaczono dwa tagi, ponieważ jednostkę można interpretować jako derywat słowotwórczy oraz jako zapożyczenie.
Informacja słowotwórcza
Jeżeli interpretowalibyśmy jednostkę jako derywat słowotwórczy, uznalibyśmy ją prawdopodobnie za złożenie właściwe zbudowane z podstawy obcej gastr- (która może być widziana jako element przymiotnika gastryczny) oraz rzeczownika turystyka.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Jeżeli interpretowalibyśmy jednostkę jako zapożyczenie  (właściwe, angielskie), to jej bezpośrednim źródłem byłby rzeczownik gastrotourism.
Informacje dodatkowe
Warianty jednostki są niezgodne ze współczesną normą ortograficzną.
Warianty
gastro-turystyka, gastro turystyka
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
12 grudnia 2021
Hasło opublikowane
17 grudnia 2021
Zgłoszenie hasła
Jarosław Łachnik
Opracowanie hasła
Jarosław Łachnik
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google