Hasło
lajkować
Definicja
Mówimy, że ktoś lajkuje (a także polubia) jakąś stronę, jakiś wpis, jakieś zdjęcie itd. zamieszczone w internecie (głównie w mediach społecznościowych), jeśli  na znak aprobaty dla tych treści klika w znaczek w formie kciuka uniesionego do góry.
Przykłady użycia
[...] firma oczekuje od pracowników, że będą nie tylko zgadzać się, by na Facebooku pojawiały się zdjęcia z ich twarzami (np. z biura, imprezy firmowej, itp.), ale również chce, by pracownicy „lajkowali” firmowe posty, udostępniali je na swoich profilach, spontanicznie sami publikowali informacje. Zdarzają się przypadki, w których pracownicy dostają za to dodatkowe wynagrodzenie. (Źródło)

Kiedy pałamy do kogoś sympatią, niezależnie od tego co wrzuci na Facebooka, często od razu pojawia się lajk. Przyjaźnimy się, to lajk musi być. Jest on przypieczętowaniem naszej relacji, w innym wypadku… internetowa zdrada? – Nie wyobrażam sobie, żebym miała nie lajkować fotek swoich przyjaciółek. Jest to dla mnie oczywiste. To nie tylko wyraz sympatii, ale też sprawa budowania wizji naszej relacji na zewnątrz. Chcę żeby ludzie widzieli, że są one dla mnie bardzo ważne. Jeśli jeden mały lajk może coś o tym powiedzieć, to będę to robić zawsze [...] (Źródło)

Pomóżmy kolskiej medalistce Taekwon-do zdobyć sprzęt do walki – wystarczy lajkować na FB (Źródło)

Jeśli przez jakiś czas ani nie komentujesz, nie udostępniasz, ani nie lajkujesz mądry Facebook przestaje Ci pokazywać treści publikowane przez ten konkretny fanpage. Dzieje się tak dlatego, że algorytm Facebooka uznaje je za mało dla Ciebie interesujące, co nie zawsze jest prawdą. (Źródło)

Pytacie mnie w jaki sposób robić posty, które będą lajkowane, klikane i udostępnianie. (Źródło)
Odsyłacze
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Jednostka została oznaczona dwoma tagami, ponieważ można ją interpretować zarówno jako zapożyczenie, jak i wyraz rodzimy.
Informacja słowotwórcza
Jeśli interpretować lajkować jako wyraz rodzimy, to jego podstawą słowotwórczą jest rzeczownik lajk.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Jeśli uznamy jednostkę za zapożyczenie, to jej źródłem jest angielski czasownik to like ('lubić').
Hasło zgłoszone
7 grudnia 2021
Hasło opublikowane
7 grudnia 2021
Zgłoszenie hasła
Katarzyna Kłosińska
Opracowanie hasła
Katarzyna Kłosińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google