Hasło
halloweenki
Definicja
Halloweenkami potocznie nazywa się imprezę, zabawę z okazji Halloween (organizowaną częściej dla dzieci).
Przykłady użycia
,,Halloweenki" w naszym przedszkolu nie są wcale straszne!!! to wesoła zabawa połączona z piosenkami i konkursami […]. (Źródło)

To były zabawne, ale z lekką nutą strachu Halloweenki Były tańce, wyścigi na miotle, przechodzenie pod liną z łapkami, a na koniec tatuaże brokatowe w pajączki i glicerynowe mydełka dyńki zapakowane fikuśnie jak cukierek Dziękuję i do zobaczenia za rok! (Źródło)

Kiedy niedzielny zapadnie zmrok, strachy czyhają na cię co krok. Też lubimy się bać, więc grozę będziem siać. Zapraszamy na HALLOWEENKI W RADIOSPACJI – 31 października od 17:30 do 01:00 następnego dnia. (Źródło)

To już dzisiaj Zapraszamy na Halloweenki ! godzina 17.oo (Źródło)

Następnego dnia, w piątek 28 października klasy 0-III bawiły się na sli gimnastycznej [na] Halloweenkach zorganizowanych przez klasę Vb […]. W pierwszej części imprezy zaprezentowano pohodzenie Halloween oraz zwyczje związane z jego obchodami. Następni, wszystkie przebrane dzieci zaprezętowały swoje kostiumy spośród których komisja wyłoniła zwycięzców w konkursie na kostium. Dodatkowo klasy rewalizowały między sobą w zabawach: zdmuchiwanie świeczek na czworaka, konkurs wycia duszków, zawijanie mumi oraz wyścigi na miotle. Uczestnicy zabaw otrzymali upominki a dla wszystkich uczniów przygotowano cukierki. (Źródło)

Halloweenki w klasach 1-3 to okazja do wspólnej, kreatywnej nauki języka angielskiego poprzez zabawy, przygotowane przez uczniów. (Źródło)

[…] anglicyzujemy się na potęgę. Krok po kroku, słowo po słowie – wciąż wyzbywamy się historycznej tożsamości na rzecz kultury rządzonej albo z Londynu, albo z Los Angeles. Walentynki czy halloweenki to tylko szczyt lodowej góry, są jeszcze tysiące wrednych zapożyczeń używanych na co dzień bez żadnego opamiętania. (Źródło)
Warianty
Halloweenki
Wymowa
[halołinki] lub [helołinki]
Informacja gramatyczna
Wyraz ten ma formy tylko liczby mnogiej.
Informacje dodatkowe
Słowo to funkcjonuje także w innych znaczeniach (np. ‘dynie dekorowane na Halloween’), jednak w momencie opracowywania tego hasła nie znaleziono wystarczającej liczby poświadczeń, aby zarejestrować to znaczenie.

Forma Halloweenki jest niezgodna ze współczesną normą ortograficzną, wg której nazwy obrzędów, zabaw i zwyczajów zapisujemy w polszczyźnie małą literą.
Hasło zgłoszone
31 października 2024
Hasło opublikowane
3 listopada 2024
Zgłoszenie hasła
Patrycjusz Pilawski
Opracowanie hasła
Dagmara Banasiak
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google