Hasło
prostojęzyczny
Definicja
Prostojęzyczne jest to, co dotyczy prostojęzyczności, czyli idei tworzenia różnych tekstów i wypowiedzi (najczęściej urzędowych, prawnych) w sposób prosty, jasny, zrozumiały i przystępny dla odbiorcy niebędącego specjalistą w danej dziedzinie. Słowo używane częściej w środowisku językoznawców i osób zajmujących się komunikacją.
Przykłady użycia
Jesteśmy przekonani, że prosty język to kluczowy element skutecznej komunikacji. Dlatego nasz content jest prostojęzyczny. I dlatego szkolimy z prostego języka. Zapraszamy! (Źródło)

[…] prorektor UW ds. studentów i jakości kształcenia, powołał na Uniwersytecie Warszawskim Zespół ds. Prostego Języka. Zespół zajmie się m.in. opracowaniem prostojęzycznych standardów komunikacji akademickiej. – Prosty język to sposób komunikacji między instytucją a odbiorcą niespecjalistycznym. Dzięki jego stosowaniu czytelnik zrozumie komunikat po pierwszej lekturze, szybko znajdzie w tekście informację, której szuka, a także nie popełni błędów, gdy będzie wykonywać jakiekolwiek czynności na podstawie tego komunikatu […]. (Źródło)

Jako prostojęzyczna redaktorka zajmuję się upraszczaniem treści użytkowych i szkoleniami z prostego języka. Szczególną miłością zawodową darzę treści związane z prawem. Dlaczego? Bo marzę o tym, żeby zwykli jego użytkownicy — tacy jak ja — mogli prawo nie tylko stosować, ale też rozumieć. Co wnoszę do procesu legal design? Umiejętność tworzenia tekstów użytkowych, które są przyjazne dla odbiorców. (Źródło)

Z badań wynika, że przeciętny użytkownik języka nie jest w stanie zrozumieć ogromnej części podpisywanych przez siebie umów, a także np. czytanych ofert czy innych biznesowych komunikatów. […] Nad Wisłą wprowadzanie prostojęzycznych standardów częściowo wymusiła Unia Europejska, która postawiła wymóg, by uprościć publikowane przez administrację rządową teksty o funduszach europejskich. Zgodnie z unijnym prawem, muszą być zrozumiałe dla osób, które w swoim kraju spełniły minimalny obowiązek szkolny. Ale potrzebę uproszczenia komunikacji w coraz większym stopniu rozumie też polski biznes. (Źródło)
Hasło zgłoszone
31 sierpnia 2024
Hasło opublikowane
28 października 2024
Zgłoszenie hasła
Patrycjusz Pilawski
Opracowanie hasła
Dagmara Banasiak
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google