Hasło
prostojęzyczność
Definicja
Prostojęzyczność to idea tworzenia różnych tekstów i wypowiedzi (najczęściej urzędowych, prawnych) w sposób prosty, jasny, zrozumiały i przystępny dla odbiorcy niebędącego specjalistą w danej dziedzinie. Słowo używane częściej w środowisku językoznawców i osób zajmujących się komunikacją.
Przykłady użycia
Prostojęzyczność znajduje coraz więcej zwolenników w różnych środowiskach. Do ruchu prostego języka dołączają firmy ubezpieczeniowe, banki, urzędy […]. (Źródło)
Prawdziwym testem prostojęzyczności są jednak zawsze regulaminy. Wiele firm decyduje się uprościć treści WWW, pisma, mejle, ale ideę klarowania języka trzyma z dala od firmowych prawników i strzeżonych przez nich regulaminów. (Źródło)
Dlaczego PROSTY JĘZYK jest dla mnie ważny?
Ponieważ:
buduje most, po którym bezpiecznie poruszają się nadawca i odbiorca
umacnia wzajemne relacje
szanuje odbiorcę
dąży do jasnego przekazu
wpływa na przyjęcie postawy empatycznej przez nadawcę
Dziś dziękuję mojej Mamie – polonistce za to, że w dzieciństwie zasiała we mnie ziarenko prostojęzyczności. Czułam tę prostojęzyczność pod skóra, ale długo nie umiałam jej nazwać. Teraz wiem, że prosty język to dla mnie połączenie kultury słowa z szacunkiem dla odbiorcy. (Źródło)
[…] debata otworzy szerszą dyskusję na temat dostępności, prostojęzyczności, tekstów łatwych do czytania i rozumienia […]. (Źródło)
Chcecie dowiedzieć się, co utrudnia, a co ułatwia odbiór tekstu? Nauczyć się skracać zdania bez utraty sensu? Napisać swój pierwszy tekst prostojęzyczny?🤔Warsztat „Dekalog prostego języka: pigułka wiedzy dla tych, którzy zaczynają przygodę z prostojęzycznością” spełni wasze oczekiwania. 🙂 (Źródło)
Informacja gramatyczna
Wyraz ten ma tylko formy liczby pojedynczej.
Odsyłacze
por. prostojęzyczny
Hasło zgłoszone
31 sierpnia 2024
Hasło opublikowane
28 października 2024
Zgłoszenie hasła
Patrycjusz Pilawski
Opracowanie hasła
Dagmara Banasiak
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google