Hasło
phishing
Definicja
Phishing to oszustwo internetowe, którego celem jest zdobycie dostępu do czyjegoś konta bankowego lub wyłudzenie jego danych osobowych. Polega ono na tym, że oszust podszywa się zwykle pod jakąś instytucję i – SMS-owo, mejlowo itp. – nakłania tę osobę do kliknięcia w podany przez niego link, informując, że uchroni to ją przed opisanym w wiadomości niebezpieczeństwem, karą za niezapłaconą fakturę, umożliwi odbiór przesyłki czy zdobycie czegoś wartościowego itp. W rzeczywistości jednak pod linkiem kryje się – o czym oszukiwany nie wie – złośliwe oprogramowanie umożliwiające dostęp do jego konta bankowego lub stron zawierających jego dane.
Przykłady użycia
Ochrona przed phishingiem. Jak się chronić przed złodziejami danych w sieci? (Źródło)

Bank musi zwrócić pieniądze ofierze phishingu (Źródło)

Zmasowana plaga phishingu ‘łowienie haseł’
Ponad trzykrotnie wzrosły oszustwa nastawione na wyłudzenie danych w sieci. Mająca je ukrócić ustawa wejdzie po wakacjach. (Źródło)

Zalewa nas fala złośliwych SMS-ów. Skala phishingu ciągle rośnie (Źródło)

Nie daj się phishingowi!
Oszuści łapią się różnych sposobów, aby wyłudzić dane i pieniądze. Stosują coraz bardziej przebiegłe techniki, a do najniebezpieczniejszych z nich zalicza się phishing. Podszywają się pod firmy kurierskie, banki, współpracowników, a nawet policję. Jest to najprostszy, a jednocześnie najskuteczniejszy i tym samym najpopularniejszy rodzaj ataku, na który narażeni są praktycznie wszyscy - od dyrektorów czy pracowników dużych firm i korporacji po zwykłych internautów. Jak się przed tym chronić? (Źródło)

Oszukiwana osoba ma wrażenie, że loguje się na prawdziwym Facebooku, a tymczasem przekazuje hasło i login oszustom. Ci przejmują konto i wykorzystując skradzioną tożsamość, proszą znajomych np. o przelanie środków Blikiem. Niestety, to bardzo powszechne oszustwo – niedawno mieszkanka powiatu nowosądeckiego straciła w ten sposób 800 zł, myśląc, że pomaga mężowi. Jego konto przejęli cyberprzestępcy, wykorzystując właśnie klasyczny phishing. Zamiast wymarzonego wyjazdu, ściągnięcie kłopotów na innych. (Źródło)

Uratowanie internetu jest teoretycznie możliwe – łatwo znajdziemy opublikowane już dawno temu propozycje, jak zaprojektować sieć i jej najpopularniejsze usługi tak, żeby wyeliminować problem hejtu, inwigilacji, phishingu, fałszywych wiadomości czy wirusów.  (Źródło)

Czekałem na paczkę, dostałem SMS, że jest wstrzymana. To phishing, internetowe oszustwo (Źródło)

Groźny phishing. Chciała sprzedać ubrania przez popularny portal, straciła 100 tys. zł (Źródło)
Odsyłacze
Informacja o przyczynie umieszczenia jednostki w słowniku
Wyraz phishing był znany przed 2003 r., jednak używało go wąskie grono specjalistów (informatyków, prawników itp.).
Informacje dodatkowe
Opisywana tu jednostka wywodzi się z języka specjalistycznego (zob. kategorię „Przyczyna umieszczenia jednostki w słowniku”), natomiast jej pierwotnym źródłem jest angielski rzeczownik o takiej samej formie i takim znaczeniu, jakie występują w polszczyźnie. Jest ona skrótem wyrażenia passeword harvesting fishingłowienie haseł’ (zob. tu).

 
Wymowa
[fiszing]
Informacja gramatyczna
Rzeczownik występuje tylko w liczbie pojedynczej. W momencie opracowania hasła znaleziono potwierdzenie tylko jednej formy D. lp.: phishingu. 
Hasło zgłoszone
12 kwietnia 2023
Hasło opublikowane
26 października 2024
Zgłoszenie hasła
Katarzyna Kłosińska
Opracowanie hasła
Katarzyna Kłosińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google