Hasło
neosędzia
Definicja
Neosędzią jest nazywany sędzia, który został powołany do stanu sędziowskiego lub awansowany do sądu wyższej instancji – zdaniem mówiącego – nielegalnie, przez co nie może być uznawany za sędziego. Słowo wartościujące negatywnie, używane przez ludzi nieakceptujących zmian w polskim sądownictwie wprowadzonych przez Zjednoczoną Prawicę i prezydenta Andrzeja Dudę w latach 2015—2024.
Przykłady użycia
Wyroki neosędziów co do zasady pozostaną w mocy, ale nie będzie to dotyczyło sytuacji, w których ktoś kwestionował status neosędziego. (Źródło)
Nie ma jeszcze konkretnych projektów, które mają umożliwić przywrócenie ładu konstytucyjnego w sądownictwie oraz dyscyplinarne ukaranie neosędziów przyczyniających się do łamania praworządności. (Źródło)
Jej rozwód jest nieważny bo orzekał w jej sprawie neosędzia. (Źródło)
Obaj neosędziowie (do wymiecenia) z nadania A. Dudy. (Źródło)
Pan neosędzia tak pięknie mówi o autorytecie SN i ważności podejmowanych przezeń uchwał, a pani […] nawet słowem nie wspomina o tym, że władza, która pana neosędziego powołała, zlekceważyła uchwałę trzech połączonych izb SN. (Źródło)
Żeby go nazwać neosedzia trzeba być skończonym kretynem - to z jego książek uczą się przyszli sędziowie.. Banda lewackich kretynów z TVN może mu buty wiązać... (Źródło)
Człowiek, który został neosedzią, akceptując tym samym zniszczenie ustroju demokratycznego, nie ma najmniejszych moralnych kwalifikacji do tego, by w imieniu państwa polskiego wydawać wyroki. To, że skończyli studia i aplikacje nie ma tutaj żadnego znaczenia. (Źródło)
Neo-sędzia w sprawie frankowej - czy szykują się problemy?
Sądy zaczynają uchylać wyroki sędziów powołanych przy udziale tzw. neo-KRS. (Źródło)
W grudniu 2019 roku nielegalna neo-KRS dała mu nominację na neo-sędziego sądu apelacyjnego. (Źródło)
Warianty
neo-sędzia
Informacje pozajęzykowe
Sędziowie są powoływani oraz awansowani przez Prezydenta RP na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa. W 2017 r. Sejm, w którym większość miała Zjednoczona Prawica, znowelizował ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa, w wyniku czego członkowie tej instytucji są wybierani przez Sejm (a więc przez polityków), a nie (jak poprzednio) przez środowisko sędziowskie. Część prawników uważa te zmiany za niezgodne z Konstytucją RP, przez co – ich zdaniem – KRS obarczona jest wadą prawną, a zatem powołani przez nią sędziowie nie mają prawa orzekać. Ukonstytuowaną w ten sposób Krajową Radę Sądownictwa nazywają neo-KRS. Akt prawny, o którym mowa, to Ustawa z dnia 8 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw. (zob. np. tu, tu, tu).
Informacje dodatkowe
Wariant neo-sędzia jest niezgodny z normą ortograficzną.
Hasło zgłoszone
11 października 2021
Hasło opublikowane
12 października 2024
Zgłoszenie hasła
Katarzyna Kłosińska
Opracowanie hasła
Katarzyna Kłosińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google