Hasło
toksyk
Definicja
1. Toksykiem niektórzy ludzie, zwłaszcza interesujący się psychologią, nazywają osobę, która uzależnia innych od siebie, manipuluje nimi, przejmuje nad nimi kontrolę i działa niszcząco na ich psychikę, relacje itp. Słowo potoczne, wartościujące negatywnie.
Przykłady użycia
Wady i słabości są naturalnymi cechami każdej osoby. Toksyk postrzega je jednak inaczej. Są to dla niego czułe miejsca, które warto poznać, żeby następnie mieć przewagę nad drugą osobą i w razie problemów móc w nią uderzyć. (Źródło)

Dla toksyka istnieje tylko jedna prawda. Jego prawda. Opinie czy spostrzeżenia innych osób nie są ważne. To on jest w centrum wszechświata, znalazł patent na szczęście, wyróżnia się z tłumu. (Źródło)

Odezwał się do mnie toksyk, 7 lat ciszy.
Zniszczył mi życie. Maltretował psychicznie, zastraszał, manipulował, budził grozę, obdarł z poczucia godności, uzależnił od siebie, kontrolował, pogrzebał psychicznie, odebrał poczucie wartości, zdruzgotał moją wiarę w siebie. Uciekłam od niego, odcięłam się jak tylko mogłam. (facebook.com, post prywatny)

Toksyk powoli przywiązuje Cię do siebie, wpuszcza do Twojego krwiobiegu truciznę, o której jeszcze nie wiesz. Zaczyna nad Tobą dominować, uzależniać Cię od siebie (Źródło)

ZNOWU uzaleznilam sie od toksyka ktory jeden dzien byl cudowny a na drugi traktowal mnie jak smiecia. (facebook.com, post prywatny)

Toksyki potrafią każdą sytuację obrócić tak, abyś to Ty wyszła/wyszedł na agresora. (Źródło)

Czasem toksyczne relacje opierają się na dominacji tylko jednej ze stron. Ma ona destrukcyjny wpływ na innych ludzi: partnera, członków rodziny, przyjaciół, a nawet współpracowników. Toksyczny może być mąż, żona, teściowa, szef. Ofiara pozostaje w cieniu swojego oprawcy, jest tłamszona i manipulowana, często trudno wyrwać jej się z tej relacji, bo nie widzi ona takiej możliwości. Aby wpłynąć na innych, toksycy stosują często przemoc emocjonalną, fizyczną, finansową, kłamią i manipulują – wszystko po to, aby wykorzystać i sukcesywnie niszczyć swoją ofiarę. (Źródło)

to jest manipulant,cynik,toxyk zazdrosny o karierę CAN (Źródło)

Jak szanujący się ludzie zaczną chodzić do tego hejtera i toxika to zacznę wątpić w ludzkość. (Źródło)

[…] Wika wyszła na tym rozstaniu tylko na dobre, odszedł od niej toksyk, w końcu może być sobą, kochać siebie i nie troszczyć się tylko w kółko o kogoś mam nadzieję, że znajdzie kogoś kto będzie ją traktował tak jak na to zasługuje (Źródło)
Warianty
toxik, toxyk
Informacja gramatyczna
W momencie rejestracji hasła redaktorzy znaleźli poświadczenia dwu form M. lm.: toksycy i toksyki.
Odsyłacze
por. toksyczka
Definicja
2. Toksykiem niektórzy ludzie nazywają sytuację, zjawisko itd., od których ktoś jest uzależniony, a które działają na niego szkodliwie. Słowo potoczne, wartościujące negatywnie.
Przykłady użycia
Są dwa „toksyki”, przed którymi powinna się strzec młoda dziewczyna: używki i zaborcza miłość. (Źródło)

Bardzo ciekawym, inspirującym i przerażającym zarazem zjawiskiem jest internet. Który pozwala tworzyć wiele wspaniałych rzeczy, idei, projektów, łączyć ludzi. Jednocześnie jest też potencjalnym “toksykiem”. Relacja z internetem w sposób nieodpowiedni sprawia, że przyjaciel internet, przyjaciel “jakaś aplikacja” wysysa z nas energię. (Źródło)

Znowu to samo, tydzień przerwy i telefon, czy się spotkamy. Ok, pomyślałem że chodzi o rzeczy, które u mnie zostawiła. Nie chodziło o rzeczy tylko o to żeby się spotkać, to jest chora sytuacja bo jest między nami wielka chemia i sam to dzisiaj odkryłem, ale czuję że to jest cholerny toxyk.
Już nie mam siły na te chłodne rozstania i namiętne powroty, chyba będę musiał się wyprowadzić na inną planetę bo tutaj nie dam rady (Źródło)
Warianty
toxyk
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Jednostka może być interpretowana jako zapożyczenie lub jako neologizm słowotwórczy. Dlatego została oznaczona dwoma tagami.
Informacja słowotwórcza
Jeśli uznamy jednostkę za neologizm słowotwórczy, to jej podstawą jest przymiotnik toksyczny (w znaczeniu ‘o osobie: taka, która ma na kogoś destrukcyjny wpływ – uzależnia go od siebie, manipuluje nim itp., by czuć nad nim przewagę’).
Jeśli uznamy jednostkę za zapożyczenie, to jest to wyraz niemotywowany słowotwórczo.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Jeśli uznamy jednostkę za zapożyczenie, to jej źródłem jest angielski przymiotnik toxic o znaczeniu takim, jak to opisane w tym haśle (zob. tu).

 
Hasło zgłoszone
1 lipca 2022
Hasło opublikowane
27 sierpnia 2024
Zgłoszenie hasła
Agata Bartman
Opracowanie hasła
Agata Bartman, Katarzyna Kłosińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google