cyfrowy nomada
Definicja
Cyfrowym nomadą albo (nieco rzadziej) cyfrowym nomadem określa się osobę, która pracuje zdalnie (z wykorzystaniem przenośnego komputera) poza stałym miejscem swojego zamieszkania, dość często się przemieszczając i łącząc pracę z podróżami, również zagranicznymi. Cyfrowi nomadzi pracują tam, gdzie mają dostęp do internetu, np. w hotelach, kawiarniach, bibliotekach, kamperach czy w specjalnie przystosowanych do tego miejsach.
Przykłady użycia
Cyfrowy nomada to na pewno nie osoba, która szuka stałego związku, wyjścia za mąż, czy spłodzenia dzieci. To osoba, która ciągle jest w ruchu. Na dłuższą metę dla niektórych jest to kłopotliwe i po jakimś czasie zdają sobie sprawę, że jednak chcieliby się ustatkować. Przerwanie jednak cyfrowego nomadyzmu jest często ciężkie, bo ten styl życia jest naprawdę bardzo uzależniający. (Źródło)

Śniadanie koło południa, a potem godzinka czy dwie pracy w ocienionym hamaku na plaży z widokiem na morze, z laptopem na kolanach i koktajlem w ręce… Brzmi zbyt pięknie, aby mogło być prawdziwe? Tak, bo niestety to tylko mrzonka. Przed cyfrowym nomadą życie stawia wiele wyzwań. Bez rodziny i przyjaciół można czuć się samotnym nawet w raju. (Źródło)

Brak znajomości lokalnego języka może stanowić poważną przeszkodę komunikacyjną – zarówno w pracy, jak i w prywatnym życiu cyfrowego nomady. Często problematyczne okazują się także różnice kulturowe, dotyczące np. stylu życia lokalnych mieszkańców czy ich stosunku do obcokrajowców. (Źródło)

Pracują z hoteli, przestrzeni coworkingowych, wynajętych mieszkań albo kamperów czy aut przerobionych na „jeżdżące mieszkania”. Zdecydowanie największe poczucie wolności daje cyfrowemu nomadzie ta ostatnia opcja. (Źródło)
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Wyrażenie cyfrowy nomada jest kalką, dlatego zostało otagowane jednocześnie jako jednostka przejęta z języka obcego i jednostka powstała na gruncie języka polskiego.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Źródłem neologizmu jest angielskie wyrażenie digital nomad o takim samym znaczeniu jak polska jednostka.
Odsyłacze
Hasło zgłoszone