Hasło
enoturysta
Definicja
Enoturysta to osoba uprawiająca enoturystykę, czyli podróżująca do regionów winiarskich, aby zwiedzać lokalne winnice i pogłębiać swoją wiedzę na temat wina. Słowo używane głównie przez osoby interesujące się winiarstwem.
Przykłady użycia
Podróże enoturystyczne to najczęściej krótkie wyjazdy weekendowe. Enoturyści odwiedzają też odległe regiony winiarskie, nawet na innych kontynentach, ale takie podróże, głównie ze wglądu na kosz-ty, nie są organizowane na masową skalę. (Źrodło)

Enoturystyka to najlepszy i najbardziej „naturalny” sposób na poznawanie i zrozumienie wina. To też wielka przyjemność i zabawa. Poznajesz interesujących ludzi – winiarzy oraz innych enoturystów. Próbujesz nowych rzeczy. Poznajesz Polskę; regiony, lokalną kulturę, historię, sztukę, kulinaria. Masz kontakt z naturą. (Źrodło)

Wina z tej winnicy wytwarzane są z odmian historycznie związanych z Zieloną Górą i ziemią lubuską. Pinot Blanc, Pinot Gris czy Blaure Portugieser ponownie są uprawiane na winnicach a wytwarzane z nich wina są doceniane wśród koneserów jak i eno-turystów. (Źródło)

We wszystkich ważniejszych regionach uprawy winorośli wytyczono też specjalne szlaki dla enoturystów. Podążając nimi, zazwyczaj odwiedza się najwspanialsze posiadłości winiarskie, próbuje najsłynniejszych win i przemierza najpiękniejsze obszary danego kraju. (Źrodło)

Podczas pobytu w gospodarstwie winiarskim enoturysta chce przede wszystkim poznać produkowane tam wina. Dlatego podstawową atrakcją enoturystyczną, oferowaną praktycznie we wszystkich dużych i małych gospodarstwach winiarskich otwartych dla odwiedzających są specjalnie organizowane, komentowane degustacje. (Źrodło)

Zalety podróżowania kamperem po winnicach są bardzo dobrze znane w krajach o długiej historii i utrwalonych tradycjach winiarskich. Winnice tworzą stowarzyszenia i inne organizacje zrzeszające miejsca przystosowane i przyjazne dla kamperowych enoturystów. (Źrodło)
Warianty
eno-turysta
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
W tej kategorii zaznaczono dwa tagi, ponieważ jednostkę można interpretować jako neologizm rodzimy lub jako zapożyczenie.
Informacja słowotwórcza
Jeżeli interpretujemy tę jednostkę jako rodzimą, to jest ona neologizmem słowotwórczym utworzonym od rzeczownika enoturystyka.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Jeżeli interpretujemy tę jednostkę jako zapożyczenie (półkalkę), to jej bezpośrednim źródłem jest angielski rzeczownik enotourist.
Informacje dodatkowe
Forma eno-turysta jest niezgodna ze współczesną normą ortograficzną.
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
29 kwietnia 2024
Hasło opublikowane
29 kwietnia 2024
Zgłoszenie hasła
Barbara Pędzich
Opracowanie hasła
Barbara Pędzich
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google