Hasło
laga na Lewandowskiego
Definicja
Ludzie interesujący się sportem lagą na Lewandowskiego (a także: lagą na Lewego, lagą na Robercika) opisują, prześmiewczo i z dezaprobatą, styl gry reprezentacji Polski w piłkę nożną, polegający na tym, że zawodnik, którego zadaniem jest obrona (zwykle bramkarz lub obrońca), wykonuje w powietrzu, pomijając środkową część boiska, długie podanie bezpośrednio do Roberta Lewandowskiego, aby odciążyć innych graczy, gdyż – zdaniem mówiącego – nie potrafią oni zorganizować gry.
Przykłady użycia
Nasz najlepszy piłkarz […] oczekiwał jednak czegoś zdecydowanie innego. Na pewno nie gry pt. "laga na Lewandowskiego", a tak to mogło wyglądać patrząc w statystyki. Na MŚ miał 45 pojedynków w powietrzu przy... 32 dośrodkowaniach Biało-Czerwonych. To bez dwóch zdań nie jest jego gra. (Źródło)

Piłkarze dostali to, czego rzekomo chcieli - selekcjonera przez duże "S". Za chwilę mogą się jednak zdziwić, gdy główna taktyka nadal będzie bardzo podobna do tej, którą proponował uznany za archaicznego Czesław Michniewicz, czyli wyśmiewana przez kibiców "laga na Lewandowskiego". (Źródło)

Przygotowanie motoryczne i techniczne zawodników Francji czy Argentyny jest na takim poziomie, którego Polacy jeszcze długo nie osiągną. Ten pociąg dawno nam odjechał, a my zostaliśmy na peronie. Nawet do takiego Maroka trudno nam się porównywać. Polacy wyszli z grupy, ale zrobili to w żałosnym stylu. Taktyka „laga na Lewandowskiego” to był kabaret. Kibicom nie jest jednak do śmiechu. (Źródło)

Coraz bardziej podoba mi się ta kadra. Tylko żeby taktyka nie sprowadzała się do lagi na Lewandowskiego...  (Źródło)

Szkoła lagi na Lewandowskiego podbija świat! (Źródło)

Będziemy grać lagę na Lewandowskiego czy się to komuś podoba, czy nie. Do końca Michniewicza, Lewandowskiego albo lagi. (Źródło)
Informacja o przyczynie umieszczenia jednostki w słowniku
Wyrażenie laga na Lewandowskiego (laga na Lewego, laga na Robercika) powstało na bazie istniejącej od dawna, używanej przez osoby interesujące się sportem, konstrukcji laga na (kogoś) oznaczającej podanie piłki do danej osoby. Laga na Lewandowskiego (laga na Lewego, laga na Robercika) różni się jednak od lagi na (kogoś) znaczeniem – oznacza (jak podano w definicji) styl gry polskiej reprezentacji, opierający się na długich podaniach do Roberta Lewandowskiego, nie zaś same takie podania.
Informacje pozajęzykowe
Wyrażenie to powstało na początku lat 20. XXI w. (lub nieco wcześniej), lecz zostało rozpowszechniona przez polskich komentatorów oraz kibiców podczas mistrzostw świata w piłce nożnej odbywających się w 2022 r. w Katarze, na których Polska reprezentacja prezentowała ten styl gry (więcej na ten temat tu). Robert Lewandowski (ur. w 1988 r.) to polski napastnik światowej sławy, występujący w czołowych klubach europejskich, uważany za jednego z najlepszych piłkarzy grających na tej pozycji w historii futbolu. Sądzi się, że polska drużyna narodowa nie dorównuje mu umiejętnościami.
Informacje dodatkowe
Występujące we wyrażeniu słowo laga w języku piłkarskim oznacza górne wybicie piłki lub podanie wykonywane na dalszą odległość. Bardziej oficjalnym odpowiednikiem lagi jest długa piłka, a potocznym – wrzutka. Angielską nazwą stylu gry nazywanym po polsku lagą jest wyrażenie  kick and rush (dosł. ‘kopnij i pędź’), o czym można przeczytać tu.

Wyrażenie laga na Lewandowskiego (laga na Robercika, laga na Lewego) zaczyna być modyfikowane do postaci laga na (kogoś) oznaczającej taktykę, styl gry (nie tylko zresztą w piłce nożnej, czasami też w innych grach drużynowych, np. siatkówce), a nie samo podanie (jak w wypadku podstawowego znaczenia), zob.: […] dobrze grająca w szybkim ataku Walia nie miała ani jednej kontry. Też nie mieli pomysłu, tylko laga na Moore’a? (Źródło), Tak nieironicznie cieszę się, że Malwina wróciła do kadry i jedzie na IO. Trochę jej się to "należało" po latach harówki za trzy zawodniczki gdy naszą jedyną taktyką była laga na Smarzek [Malwina Smarzek to polska siatkarka – przyp. red.] (Źródło). W momencie rejestracji hasła redaktorzy nie znaleźli jednak liczby poświadczeń tego wyrażenia wystarczającej do tego, by zarejestrować jednostkę.
Hasło zgłoszone
28 grudnia 2022
Hasło opublikowane
11 lipca 2024
Zgłoszenie hasła
Marcin Araźny
Opracowanie hasła
Marcin Araźny, Katarzyna Kłosińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google