Hasło
kultura unieważniania
Definicja
Ludzie interesujący się zjawiskami kulturowymi i społecznymi nazywają kulturą unieważniania (także: cancel culture, kulturą ostracyzmu) zjawisko społecznego ostracyzmu wobec osób publicznych, które łamią normy uznawane przez daną społeczność. Objawem kultury unieważniania może być na przykład nieemitowanie w radiu utworów muzyka oskarżonego o przemoc seksualną albo znanego z rasistowskich poglądów.
Przykłady użycia
Głośnym medialnie przykładem cancel culture, czyli kultury unieważnienia, jest postać J.K. Rowling, autorki cyklu książek o Harrym Potterze.
Pisarce przypisano transfobiczne poglądy, po tym jak publicznie wypowiedziała się, że nie czuje się osobą menstruującą, tylko wolałaby, żeby mówić o niej jako o kobiecie. (Źródło)
Kultura unieważniania. Czy cancel culture grozi wymazaniem wszelkiej dysydenckiej myśli? (Źródł0)
Ciskanie gromów, że oto mamy do czynienia z cancel culture, „kulturą unieważniania”, przypomina lament, że poprawność polityczna wiąże usta tym, którzy nie boją się mówić otwarcie i szczerze. (Źródło)
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Wyrażenie kultura unieważniania jest kalką, dlatego zostało otagowane jednocześnie jako jednostka przejęta z języka obcego i jednostka powstała na gruncie języka polskiego.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Kultura unieważniania jest kalką angielskiego wyrażenia cancel culture.
Informacje pozajęzykowe
zob. cancel culture
Hasło zgłoszone
25 czerwca 2024
Hasło opublikowane
25 czerwca 2024
Hasło zaktualizowane
12 września 2024
Zgłoszenie hasła
Kaja Kiełpińska
Opracowanie hasła
Kaja Kiełpińska
Aktualizacja hasła
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google