Hasło
seniorfon
Definicja
Seniorfonem niektórzy nazywają telefon komórkowy przeznaczony dla osób starszych. Seniorfon jest zwykle wyposażony m.in. w fizyczną klawiaturę z dużymi klawiszami, prosty interfejs i podstawowe funkcje.
Przykłady użycia
Producenci seniorfonów
W związku z tym, że z wiekiem słabną zmysły, producenci komórek na podstawie długoletnich analiz opracowali specjalne telefony dla ludzi starszych. Dobry telefon dla seniora powinien mieć następujące cechy :
Czytelny wyświetlacz (musi mieć on dobry kontrast i czcionki o odpowiednich rozmiarach)
Duże klawisze
Mocna, odporna na zarysowania obudowa […]
Głośnik o odpowiednim natężeniu dźwięku (polecane są o zmiennej głośności) oraz kompatybilne (zgodne) z aparatami słuchowymi
Prosty interface oraz łatwa blokada klawiatury […]
Minimalna ilość funkcji (najlepiej tylko możliwość dzwonienia i sms-owania)
Prosta książka telefoniczna lub możliwość zapisywania ręcznego najczęściej używanych numerów. (Źródło)
Duże przyciski w seniorfonie
[…] Jak wiadomo, osoby starsze mają czasami problemy z pamięcią i zdarza się, że zapomną swoich okularów. Jednak w tym przypadku przyciski są sporej wielkości z dobrym ich oznaczeniem i dużymi cyframi oraz dość sporymi literkami. Ma to dość duże znaczenie przy korzystaniu z telefonu przez osoby słabo widzące lub właśnie zapominalskie, które pozostawią gdzieś swoje okulary. Wyświetlacz też został odpowiednio przystosowany. Jest dość spory i nie powinien sprawić większych problemów z dzwonieniem, czy pisaniem sms’ów przez osoby starsze. (Źródło)
Na szczęście dla osób w podeszłym wieku wprowadzono seniorfony z niewielkim, najczęściej monochromatycznym ekranem i bardzo dużymi oraz wygodnymi przyciskami klawiatury. Seniorfony charakteryzują się duża wytrzymałością i solidnością, lecz jednego im brakuje - uniwersalności smartfona. Niejeden dziadek chciałby przecież rozmawiać z wnukami poprzez połączenie wideo. (Źródło)
Jako zaletę tego "seniorfona" uznaję system blokady klawiszy […]. (Źródło)
Duża czcionka podstawą użyteczności "seniorfonu". (Źródło)
Informacja gramatyczna
D. lp. seniorfona a. seniorfonu [W momencie rejestracji hasła redaktorzy znaleźli poświadczenia obydwu form D. lp. rzeczownika, z tym że pierwsza forma jest znacznie częstsza w tekstach]
Informacja o pochodzeniu jednostki
Źródłem tego wyrazu jest najprawdopodobniej angielski rzeczownik seniorphone.
Hasło zgłoszone
14 czerwca 2024
Hasło opublikowane
14 czerwca 2024
Zgłoszenie hasła
Dagmara Banasiak
Opracowanie hasła
Dagmara Banasiak
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google