Hasło
analog
Definicja
Analogiem (także: papierosem analogowym) niektórzy nazywają potocznie tradycyjnego papierosa tytoniowego, aby podkreślić, że mają na myśli właśnie zwykłego papierosa, a nie papierosa elektronicznego.
Przykłady użycia
Czy palisz analogi, czy palisz e-papierosy, czy żujesz gume nikotynową, czy nalepiasz sobie plastry nikotynowe... wszystko to jest substytutem nikotyny, czyli próbując sobie wmówić, że stosując którąkolwiek z tych metod jesteś człowiekiem wolnym od nałogu, okłamujesz siebie - Proste. (…) Pale e-papieroska, pale shishe, analogów wcale. (Źródło)

Od stycznia nie palę analogów. (…) zdarzyło mi się wypalić kilka fajek ale tylko żeby sobie przypomnieć jak smakują i teraz wiem że capią, ani myślę wrócić do analogów. (Źródło)

Moja żona oraz większość znajomych i ludzi z najbliższego otoczenia nie pali, więc z analogami musiałem odchodzić na kilometr, aby nikomu nie smrodzić. Dzięki E, palę przy nich i nikt się nie oburza, ani nie krzywi. (…) Wiesz.., nawet zwykłe buziaki po analogach były dla niej hm.., niesmaczne i w jakimś stopniu odrażające i trudno się dziwić, skoro nie pali. (Źródło)

A najlepsze jest to, że czytam ten wątek i od niechcenia pociągam elektronika   z analogiem bym tego nie zrobił bo strasznie nie lubię tego smrodu, dlatego paliłem na balkonie  Odkąd palę EP, analogi śmierdzą mi jeszcze bardziej. (Źródło)
Informacja o przyczynie umieszczenia jednostki w słowniku
Słowo to jest od dawna rejestrowane przez słowniki języka polskiego, ale w innych znaczeniach. Według SJP analog to: 1) rzecz lub pojęcie odpowiadające innemu, 2) pierwiastek z szeregu pierwiastków o analogicznej budowie elektronowej, 3) potocznie ‘płyta analogowa’. Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego notuje ponadto znaczenie ‘specjalista w dziedzinie maszyn analogowych’. W WSJP znajdziemy natomiast informację, że słowo to może być też potocznym określeniem (jakiegokolwiek) urządzenia analogowego.

W słowniku OJ UW wyraz został otagowany jako nowa forma, a nie jako nowe znaczenie, gdyż nie można uznać, że którekolwiek ze starszych znaczeń było podstawą neosemantyzacji. Nieuzasadnione byłoby np. traktowanie tej jednostki jako powstałej wskutek zawężenia znaczenia ‘urządzenie analogowe’ (ponieważ papieros analogowy – tj. zwykły papieros tytoniowy – nie jest urządzeniem). Zasadniejsze wydaje się uznanie tego neologizmu za derywat utworzony od określenia papieros analogowy.
Hasło zgłoszone
27 maja 2024
Hasło opublikowane
25 czerwca 2024
Zgłoszenie hasła
Barbara Pędzich
Opracowanie hasła
Barbara Pędzich
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google