Hasło
grubofobiczny
Definicja
Grubofobiczny (a także częściej fatfobiczny) to taki, który dotyczy grubofobii (a także fatfobii w znaczeniu pierwszym). Jako grubofobiczne określa się negatywne uczucia i postawy (na przykład niechęć, wrogość, uprzedzenie) oraz dyskryminujące i ośmieszające zachowania wobec osób z masą ciała postrzeganą jako zbyt duża. Słowo negatywnie wartościujące, używane częściej przez osoby doświadczające grubofobii lub działające na rzecz walki z grubofobią, zazwyczaj utożsamiające się także z ideami związanymi z akceptacją ciała: grubancypacją, ciałopozytywnością i ciałoneutralnością.
Przykłady użycia
Ciałopozytywna modelka opublikowała zdjęcie na Instagramie z imprezy Grammy w styczniu, gdzie miała na sobie różową tiulową kreację z wyszytymi na niej truskawkami okraszonymi cekinami. “Gdy założyłam ją na Grammy umieszczono mnie na liście najgorzej ubranych, ale teraz założyło ją kilka chudych osób na TikToku i nagle wszyscy są zainteresowani” skwitowała Tess Holliday. […] “Społeczeństwo nienawidzi grubych ludzi, w szczególności gdy wygrywamy” to jeden z najczęściej analizowanych cytatów Tess. Skutkował on falą grubofobicznych komentarzy. “Czy jesteś zdrowa?” to chyba pytanie, które modelka słyszy najczęściej. (Źródło)
[…] filtr do tworzenia memów AI na TikToku okazał się grubofobiczny, mówi kobieta plus size: „Potrzebujesz większej plaży”. (Źródło)
Ugh, ku***, Emily Blunt, naprawdę, była jedną z moich ulubionych aktorek, ale okazuje się, że to grubofobiczna, nieśmieszna, wredna dziewczyna, która uważa, że zabawne jest wytykanie rozmiaru osoby […]. (Źródło)
[…] niedługo potem fanów zdenerwowały posty, które określili jako mizoginiczne i grubofobiczne, w których stwierdził, że upadający grubi ludzie to „rozrywka w zwolnionym tempie” i ocenił przechodniów jako „paskudnych, grubych, zabawnych i seksownych [...]. (Źródło)
Żyjemy w świecie, który jest bardzo „grubofobiczny", i to naprawdę uciążliwe. (Źródło)
Odsyłacze
por. fatfob
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Wyraz ten może być interpretowany i jako kalka słowotwórcza, i jako derywat rodzimy (od rzeczownika grubofobia), dlatego został oznaczony dwoma tagami: jednostka przejęta z języka obcego i jednostka powstała na gruncie języka polskiego.
Informacja słowotwórcza
Jeśli wyraz grubofobiczny interpretować jako kalkę słowotwórczą, to za jego źródło trzeba uznać angielski przymiotnik fatphobic.
Hasło zgłoszone
22 listopada 2023
Hasło opublikowane
22 listopada 2023
Zgłoszenie hasła
Dagmara Banasiak
Opracowanie hasła
Dagmara Banasiak
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google