Hasło
covidowe ramię
Definicja
Covidowe ramię to potoczna nazwa reakcji skóry ramienia, w które zaaplikowana została szczepionka przeciwko COVID-19; miejsce wokół wkłucia igły z preparatem charakteryzuje się zaczerwienieniem, wysypką i niekiedy lekkim bólem.
Przykłady użycia
„Covidowe ramię” to termin niemedyczny, używany dla uproszczenia i łatwiejszego zrozumienia zjawiska przez społeczeństwo. W języku naukowym zjawisko to określa się jako opóźniona nadwrażliwość skórna. Jest to odczyn poszczepienny, charakteryzujący się występowaniem dużej, zaczerwienionej zmiany w miejscu wkłucia. (Źródło)
Czy gorączka i covidowe ramię są przeciwwskazaniem do przyjęcia drugiej dawki? (Źródło)
„Covidowe ramię” to kolejny symptom, który może wystąpić po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19. Ma postać dużej czerwonej zmiany wokół miejsca podania szczepionki. (Źródło)
Duża wysypka w okolicy miejsca wkłucia była najczęściej zgłaszanym przypadkiem. Tego typu reakcje skóry nazwano „ramieniem covidowym” lub „ręką Moderny”, ponieważ występowała częściej po zaszczepieniu tym preparatem niż środkiem Pfizera. (Źródło)
po 7 dniach od szczepienia Moderną pojawiło się u mnie covidowe ramię - miejscowe dość duże zaczerwienienie w miejscu wkucia
zniknęło po 2 dniach (Źródło)
XD mam covidowe ramie 3 raz a mama wczoraj byla swiecie przekonana ze przesadzam z tym ze mnie boli (Źródło)
Warianty
ramię covidowe
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Wyrażenie covidowe ramię może być interpretowane jako kalka frazeologiczna albo jednostka utworzona na gruncie polszczyzny; jest to prawdopodobnie nie do rozstrzygnięcia. Z tego powodu zostało oznaczone dwoma tagami: „jednostka powstała na gruncie języka polskiego” i „jednostka przejęta z języka obcego”.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Jeśli uznać jednostkę covidowe ramię za kalkę, to jej źródłem jest angielskie wyrażenie covid arm o tym samym znaczeniu.
Informacje pozajęzykowe
Wyrażenie covidowe ramię powstało powstało w związku z pandemią COVID-19, zwaną pandemią koronawirusa, która się rozpoczęła w 2020 r.
Hasło zgłoszone
1 marca 2022
Hasło opublikowane
20 marca 2024
Zgłoszenie hasła
Katarzyna Kondrasiuk
Opracowanie hasła
Katarzyna Kondrasiuk, Agata Hącia
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google