Hasło
proepidemicki
Definicja
Proepidemicki (albo proepidemiczny) to taki, który dotyczy proepidemika lub proepidemizmu. Jako proepidemickie określa się najczęściej poglądy lub działania sprzeciwiające się szczepieniom ochronnym. Słowo lekceważące, używane przez zwolenników stosowania szczepień i innych działań zapobiegających epidemii.
Przykłady użycia
„Tylko nie w szczepionkę!”. Ta złota zasada każdego pojedynku za garażami z naszej młodości powoli zamienia się w „tylko nie szczepionkę!!!”. Lekarze weterynarii, podobnie jak ci ludzcy, również ze zdziwieniem spoglądali na nowe, proepidemickie trendy pośród ludzi. Ale nigdy nie spodziewaliśmy się nawet, że ta niebezpieczna moda wypełznie podstępnie spod kamienia ciemnoty pośród posiadaczy zwierząt. (Źródło)
Maseczki chronią nie tyle nas, co nosząc je chronimy innych. Często nie wiemy, czy jesteśmy bezobjawowymi nosicielami wirusa, ale dzięki maseczce nie rozniesiemy go dalej. (…) Właśnie na tym polega społeczna odpowiedzialność, której ruchy proepidemickie nie mają za grosz. O czym skutecznie przekonują nas od walki z obowiązkiem szczepień, po nawoływanie do zdejmowania maseczek. (Źródło)
2 tygodnie temu razem z przedwstępną umową dostałem info, że właśnie z powodu proepidemickiej zarazy muszę ja, jak i inni kandydaci dowieźć info o tym, że jestem szczepiony na odrę, świnkę, różyczkę i ospę, bo inaczej hui z mojej następnej roboty Do tej pory nie musiałem, ale takie proepidemickie geniusze jak ty wiedzą lepiej i szerzą ten swój geniusz, więc coraz więcej proepidemików się nie szczepi, nie szczepi swoich dzieci itd. (Źródło)
Już przestałem odpisywać antycovidowym proepidemickim matołom z moich znajomych. Do nich i tak nie dotrze, a próbowałem na wszelkie sposoby. (Źródło)
(…) uczelnia niczego nie "żąda" - skąd w proepidemickim mózgu taki pomysł? Szczepienie jest dobrowolne i dzielenie się informacją o nim jest dobrowolne. (Źródło)
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Wyraz proepidemicki może być interpretowany jako zapożyczenie właściwe albo jako słowo utworzone na gruncie polszczyzny.
Informacja słowotwórcza
Wyraz proepidemicki jest derywatem, jeśli interpretujemy go jako jednostkę powstałą na gruncie języka polskiego.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Jeśli uznamy ten wyraz za zapożyczenie, to jego źródłem jest angielski przymiotnik proepidemic.
Odsyłacze
por. proepidemiczka
Hasło zgłoszone
2 marca 2024
Hasło opublikowane
2 marca 2024
Zgłoszenie hasła
Barbara Pędzich
Opracowanie hasła
Barbara Pędzich
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google