Hasło
proepidemiczny
Definicja
Proepidemiczny (albo proepidemicki) to taki, który dotyczy proepidemika lub proepidemizmu. Jako proepidemiczne określa się najczęściej poglądy lub działania sprzeciwiające się szczepieniom ochronnym. Słowo lekceważące, używane przez zwolenników stosowania szczepień i innych działań zapobiegających epidemii.
Przykłady użycia
- Te akty agresji to tak naprawdę jest terror proepidemiczny. To są ludzie, którzy nie ufają nauce, którzy nie są w stanie zrozumieć tego, że liczba zgonów będzie rosła głównie wśród osób niezaszczepionych (...). (Źródło)
– Jeżeli osoby o poglądach proepidemicznych mają cywilną odwagę wystąpić przeciwko szczepieniom, to niech będą konsekwentni. Jeśli stanie się coś niedobrego i dojdzie do powikłań po chorobie, niech wyjmą pieniądze z własnej kieszeni i zapłacą (…). (Źródło)
półtora roku pandemii, a antyszczepionkowcy nauczyli się tylko tyle, że określenie "antyszczepionkowiec" ich boli. Spoko, proepidemiku. Otóż wszystkie nurty proepidemiczne opierają się negowaniu EBM, dowodów naukowych i logiki, bo dla nich lepszą alternatywą w pozyskiwaniu wiedzy jest jakiś szaman z youtuba niż fachowe publikacje, literatura i encyklopedie. (Źródło)
Pamiętać też należy, że mamy zarówno szczepionkę przeciwko grypie, jak i leki antygrypowe. W obecnym sezonie epidemicznym zaszczepiło się jedynie 4 proc. populacji pomimo wielu kampanii promujących szczepionki. To efekt tzw. antyszczepionkowców, czyli postaw proepidemicznych. (Źródło)
Jesteśmy najbardziej pro-epidemicznym krajem w Unii Europejskiej. Nigdzie indziej nie ma połączenia niskiego zaszczepienia z kompletnym brakiem obostrzeń. (Źródło)
Zdaniem "antyszczepionkowców" zmuszanie ludzi do poddania się szczepieniom stanowi naruszanie ich wolności osobistej i prawa do decydowania o własnym ciele. (…) - Ruchy antyszczepionkowe - a może raczej proepidemiczne - podkreślają swoje przywiązanie do uniwersalnych wartości, jakimi jest, chociażby, wolność człowieka i wyboru. (Źródło)
Warianty
pro-epidemiczny
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Wyraz proepidemiczny może być interpretowany jako zapożyczenie właściwe albo jako słowo utworzone na gruncie polszczyzny.
Informacja słowotwórcza
Wyraz proepidemiczny jest derywatem, jeśli interpretujemy go jako jednostkę powstałą na gruncie języka polskiego.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Jeśli uznamy ten wyraz za zapożyczenie, to jego źródłem jest angielski przymiotnik proepidemic.
Informacje dodatkowe
Forma pro-epidemiczny jest niezgodna ze współczesną normą ortograficzną.
Odsyłacze
por. proepidemiczka
Hasło zgłoszone
2 marca 2024
Hasło opublikowane
2 marca 2024
Zgłoszenie hasła
Barbara Pędzich
Opracowanie hasła
Barbara Pędzich
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google